Jak i gdzie podlinkować stronę? | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Jak i gdzie podlinkować stronę?

02.02.2017    /    Maciej Czechlewski

Wielu prawników coraz częściej inwestuje w nowoczesną stronę internetową kancelarii, blog prawniczy czy stronę produktową, aby wydajniej dotrzeć do potencjalnych klientów. Jednak samo stworzenie takiej strony nie wystarczy. To tak, jakby napisać wiersz i schować go do szuflady. Trzeba się jeszcze tą stroną pochwalić światu, sprawić, aby nowa “wizytówka kancelarii” dotarła do kogo trzeba. Jak to zrobić? Między innymi umieszczając w internecie link. Co zrobić, żeby wpłynął on pozytywnie na pozycjonowanie naszej strony? Odpowiedzią jest “strategiczne” rozmieszczenie linków do odpowiednich podstron.

Podoba Ci się to zdjęcie? Odkryj sklep ze zdjęciami dedykowanymi branży prawnej – Legalove! 

Gdzie umieszczać linki?

Czasy tzw. katalogów linków dawno już minęły. Wstawianie hiperłącza na stronie, której jedynym zadaniem jest wyświetlanie tysięcy odnośników, nie ma najmniejszego sensu.

  • Po pierwsze wartość hiperłącza jest odwrotnie proporcjonalna do ilości linków na stronie.
  • Po drugie takie sztuczne katalogi są coraz częściej blokowane przez Roboty Google i nie dość, że nie pomożemy w pozycjonowaniu naszej witrynie, to jeszcze możemy jej zaszkodzić.

Algorytmy wyszukiwania Google są cały czas udoskonalane – a co za tym idzie – coraz mądrzejsze, dlatego samo wstawienie gdzieś w internecie przekierowania na naszą stronę może być niewystarczające.

Jeżeli widzimy link do strony kancelarii prawniczej, umieszczony na forum miłośników modelarstwa, to widać od razu, że “coś” tu jest nie tak jak powinno. Roboty Google też o tym wiedzą i dlatego taki link nie będzie dla nich wartościowy. Nawet, jeżeli któryś z modelarzy przez przypadek kliknie w nasz link, to gdy trafi na naszą stronę, błyskawicznie z niej wyjdzie.Jest to z kolei wyraźny znak dla wyszukiwarek, że nasza strona nie jest warta uwagi.

Hiperłącza powinny znajdować się na stronach powiązanych tematycznie z witrynami ich adresów docelowych. O umieszczenie przekierowania na stronie partnera nie powinno być trudno. Czasami warto podjąć współpracę z jakimś portalem branżowym lub wystąpić jako współorganizator konferencji. Dzięki temu można uzyskać nie tylko sam link, ale i krótką informację o charakterze naszej działalności. Warto również pamiętać, że lepszy jest jeden link na stronie o wysokim Page Rank (dobrze ocenianej przez wyszukiwarkę Google), jak: strony rządowe, uczelniane lub instytucji Państwowych – niż 100 linków na rzadko odwiedzanych serwisach o wątpliwej reputacji.

Jak stworzyć poprawny link?

Jak wspomniałem wcześniej, Roboty Google są coraz inteligentniejsze i tak powinniśmy je traktować. Tekst odnośnika, czyli tzw. anchor, ma duży wpływ na to jak link będzie traktowany przez wyszukiwarkę.

Częstym błędem jest wstawianie linków zbudowanych w taki sposób: “Aby zobaczyć naszą stronę, kliknij tutaj”. Co nam mówi takie hiperłącze? Samo w sobie niewiele. Słowo “tutaj” nie oddaje charakteru naszej witryny, ani nie sugeruje co możemy na niej znaleźć. Poprawny anchor powinien zawierać interesujące nas słowa kluczowe, a przy tym być naturalny. “Aby zobaczyć naszą stronę, kliknij usługi budowlane” jest już lepszym rozwiązaniem, jednak czytając to zdanie widzimy, że jest sztucznie stworzone pod pozycjonowanie.

Warto się postarać, aby umieszczony link był jak najbardziej naturalny. Zdanie “Odwiedź naszą stronę, jeżeli interesują cię usługi budowlane”, z pewnością jest bardziej przyjazne użytkownikowi, a co za tym idzie – również wyszukiwarkom.

Do czego linkować?

Dla Google ważne jest zarówno gdzie umieszczamy odnośnik oraz co on mówi. Kolejnym ważnym elementem jest to, dokąd nas kieruje. Te trzy składniki powinny ze sobą współgrać i być spójne.

  • Jeżeli umieścimy link na stronie o interesującej nas tematyce, a w anchorze zawrzemy ważne dla nas słowa kluczowe, to niech strona docelowa będzie zawierała informacje na temat tych słów kluczowych.
  • Jeżeli chcemy wypromować jakąś konkretną usługę i wstawiamy link w witrynie o zbliżonej tematyce, wpisując w treści linku nazwę tej usługi, to powinniśmy kierować do podstrony poświęconej tejże usłudze, a nie do strony głównej.
  • Jeżeli kogoś interesuje pomoc z zakresu “prawa budowlanego”, to odpowiedzi na swoje pytania znajdzie nie na stronie głównej, do której najczęściej się linkuje żeby ją wypromować, tylko stronie o tytule “Prawo budowlane” i wyczerpującej treści na ten temat.

Warto umieszczać tylko wartościowe linki. Wszystko sprowadza się do tego, żeby nie umieszczać ich byle gdzie i byle jak. Algorytmy Google najlepiej oceniają takie odnośniki, które dają przeglądającemu to, co chce otrzymać. Niech zatem:

  • znajdują się one w miejscach, gdzie nasi potencjalni klienci mogą je bez problemu odszukać,
  • w jasny sposób mówią to, co jest ważne – zarówno dla nas, jak i dla klienta,
  • kierują tam, gdzie klient dostanie rozwiązanie, którego szuka.

Krótko mówiąc, jeżeli użytkownik naszej strony będzie zadowolony z tego co otrzymał, to my będziemy zadowoleni z jej pozycjonowania.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*