Czy kancelaria potrzebuje księgę znaku? | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Czy kancelaria potrzebuje księgę znaku?

17.08.2017    /    Przemysław Tomczak

Współpraca z agencjami nie jest łatwa. Marketingowcy często mówią do nas w dziwnym i obcym języku branżowym. “Branding”, “księga znaku”, “logo i logotyp”, “sygnet” – to pojęcia, z którymi warto się zapoznać. W tym artykule spróbuję prostymi słowami wyjaśnić znaczenie powyższych pojęć oraz odpowiedzieć na pytanie czy księga znaku jest niezbędna w każdej kancelarii.

BRANDING

  • Co to jest? Branding to nie tylko logo, ale w zasadzie cała identyfikacja firmy – jej idea, sposób działania oraz cele. W wymiarze teoretycznym branding ma za zadanie stworzyć spójny przekaz firmy. Natomiast w wymiarze praktycznym ma m.in. pokazać jak logo będzie prezentowało się na wizytówkach, kopertach, papierze firmowym czy na stronie internetowej.
  • Po co mi branding? Branding wprowadza porządek. Wszystkie elementy i nośniki reklamowe kancelarii są ze sobą logicznie powiązane. Obserwacje utwierdzają mnie w przekonaniu, że firma posiadająca spójną identyfikację jest odbierana bardziej profesjonalnie i wzbudza większe zaufanie u klientów.

Przykładowy branding wyimaginowanej kancelarii Słowacki, Sienkiewicz & Wspólnicy:

KSIĘGA ZNAKU

  • Co to jest? Księga Znaku to opis budowy logo oraz zbiór zasad dotyczących zastosowania logo. Księga znaku może zawierać również odpowiedzi na pytania: “Na jakim tle powinno umieszczać się logo, jak prawidłowo skalować litery, z jakimi fontami logotyp najlepiej koresponduje oraz gdzie nie należy go zamieszczać?”.
  • Czy księga znaku jest konieczna? Nie do końca. Można się bez niej obejść. Jednak jeżeli stawiamy na profesjonalizm, współpracując z wieloma instytucjami medialnym i grafikami to priorytetem jest by znak firmy zawsze prezentował się dobrze na nośnikach reklamowych. W takich sytuacjach księga znaku jest niezbędna.

Przykładowa księga znaku:

LOGO A LOGOTYP?

  • No właśnie, czym się różnią? Słownikowa definicja logotypu została stworzona w czasach sprzed cyfryzacji więc może odbiegać nieco od obecnych realiów. W potocznym rozumieniu logotyp to po prostu tekst, nazwa kancelarii występująca bez sygnetu. Natomiast logo to nazwa kancelarii wraz sygnetem.
    No tak, ale co to jest sygnet? Sygnet to charakterystyczny symbol firmy który występuje obok logotypu.
  • Czy warto mieć sygnet? Moim zdaniem tak. Dzięki sygnetowi logo lepiej zapada w pamięć. Poza tym sygnet sprawdza się dobrze jako awatar w mediach społecznościowych. Dobrze zaprojektowany sygnet nawet w dużym pomniejszeniu nadal jest dobrze czytelny.

Elementy składowe logo:

Podsumowując, zbudowanie spójnego przekazu firmy oraz stworzenie księgi znaku korzystnie wpływa na postrzeganie firmy przez klientów. Dlatego warto zaufać marketingowcom, którzy zachęcają do stworzenia profesjonalnego wizerunku firmy. Przyniesie to nie tylko korzyści w postaci większego zaufania, ale również pozwoli wyróżnić firmę na tle innych kancelarii.

 

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*