Czy zarządzanie projektami w kancelarii ma sens? | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Czy zarządzanie projektami w kancelarii ma sens?

04.08.2017    /    Redakcja MarketingPrawniczy.com

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, warto zastanowić się czy podczas pracy w kancelarii w ogóle mamy do czynienia z projektami. Zgodnie z definicją, za projekt uznaje się przedsięwzięcie, które jest określone w czasie, złożone, celowe i niepowtarzalne.
Jasno widać, że w każdej, nawet najmniejszej kancelarii, bez większych problemów jesteśmy w stanie znaleźć co najmniej kilkadziesiąt zadań rocznie, które spełniają powyższe cechy.

Zarządzanie projektami – czy warto?

W swojej codziennej pracy kancelaria ma do czynienia z różnymi rodzajami projektów.
Są to projekty zarówno większe – opracowanie planu finansowego czy otwarcie nowego działu w kancelarii, jak i mniejsze – stworzenie broszury informacyjnej czy wezwanie do zapłaty. Tworzysz projekty wewnętrzne, jak i te dla klienta.
W zawodzie prawnika liczy się czas. Dlatego tak istotna jest zoptymalizowanie procesów w kancelarii. Odpowiednie zarządzanie projektami pozwala wykorzystać czas znacznie efektywniej.
Każdy projekt przechodzi przez podobne fazy:

  • faza definiowania
  • faza planowania
  • faza realizacji
  • faza kontroli
  • faza zamknięcia

Stosowanie właściwych metodyk pozwala holistycznie spojrzeć na pracę kancelarii, odpowiednio zaplanować pracę swoich pracowników, oraz właściwie wykorzystać ich kompetencje. Przypisanie adekwatnych osób do projektów pozwala na ich sprawniejsze wykonanie co przekłada się na satysfakcję klienta.

Jak się za to zabrać?

Genezy zarządzania projektami we współczesnym rozumieniu możemy doszukiwać się w wojennym projekcie “Manhattan” z 1940 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło i obecnie posiadamy do dyspozycji narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę i planowanie zadań

Najprostszym, co nie znaczy, że mało skutecznym, rozwiązaniem może być zwykła tablica, na której będą rozrysowane poszczególne etapy projektów, o których pisałem wyżej. Każde zadanie w kancelarii będzie opisane na osobnej karteczce, która będzie przyczepiana w odpowiednim miejscu w zależności od etapu, na którym się znajduje projekt.
W przypadku większych kancelarii, gdzie projekty liczy się w setkach, warto zainteresować się odpowiednim oprogramowaniem, które pozwoli przypisać pracowników do odpowiednich działów i przydzielać im konkretne zadania. W znacznym stopniu ułatwią komunikację czy przesyłanie plików wewnątrz grupy projektowej. Przykładem takich narzędzi może być: Podio, Trello czy Asana.

Podsumowując. Zarządzanie projektami jest bardzo ważnym elementem wielu gałęzi biznesu, w tym również kancelarii prawnych. Stosowanie odpowiednich metodyk zarządzania projektem przynosi wymierne korzyści każdej nastawionej na rozwój kancelarii, dlatego tak istotne jest, aby kadra zarządzająca kancelarią rozwijała się w tej dziedzinie poprzez szkolenia, warsztaty czy literaturę specjalistyczną.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*