Dlaczego nikt nie czyta newslettera? | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Dlaczego nikt nie czyta newslettera?

18.10.2017    /    Redakcja MarketingPrawniczy.com

Informowanie swoich odbiorców o nowościach na stronie kancelarii jest zwyczajnie konieczne. Trzeba pamiętać, że dysponują oni ograniczonym czasem w ciągu dnia i bardzo rzadko uda im się znaleźć kilka minut żeby wejść na stronę i sprawdzić co się zmieniło.

Dlatego właśnie newsletter jest kluczowy. Nie tylko pokazuje on w przystępnej formie najnowsze zmiany, ale pozwala również wzmocnić relację z odbiorcą. Nieodwiedzana strona wypada z pamięci, a zmobilizowanie do powrotu na nią jest nie tylko trudne, ale też kosztowne.

Newsletter to standard

Odwiedzając jakąkolwiek stronę bez problemu jest się w stanie zlokalizować box oferujący zapisanie się do bezpłatnego newslettera, czasem okienko z propozycją pojawia się samo (co zwiększa szanse, że użytkownik kliknie w link).

Jednak stworzenie newslettera to już zupełnie inna kwestia. Zrobienie jednego wariantu nie wystarczy, o czym szybko można się przekonać śledząc raporty pokazujące liczbę osób, które otworzył maila i przeszły na naszą stronę. Mówiąc krótko trzeba eksperymentować i co jakiś czas zmieniać drobne szczegóły, tak by możliwie jak najbliżej znaleźć się złotego środka potrzeb i oczekiwań odbiorcy.

Mam Newsletter, co dalej?

Rób testy, a potem rób testy ponownie. Pamiętajmy, że nasi odbiorcy prowadzą inny tryb życia niż my. Fakt, że sami sprawdzamy maile o 9.00 rano nie znaczy, że ta godzina sprawdzi się dla osób znajdujących się na naszej liście. Poniżej przedstawiam kilka punktów, nad którymi warto zastanowić się zarówno przy tworzeniu newslettera, jak i podczas jego późniejszych modernizacji:

  • Tytuł/Nagłówek – powinien zachęcać do otworzenia maila. Najlepiej sprawdzają się nagłówki, które odpowiadają na jakiś problem np. „W najnowszych artykułach 5 sposobów na…”, „Jak radzić sobie w sytuacji, gdy…” itd. Nagłówki powinny być dynamiczne. Warto odejść od utartej praktyki jednostajnych tytułów – Najnowsze wiadomości z [nazwa portalu]. Tego typu rozwiązanie zwiększa szansę, że nieotworzony miał trafi prosto do kosza, chyba że mamy zdeklarowanych odbiorców, którzy wyczekują na nowe informacje. Jednak tego typu community trzeba najpierw zbudować.
  • Czas wysyłki – by przeprowadzić testy należy najpierw poznać swoich odbiorców. Warto sprawdzić ile osób z jakiej branży znajduje się na naszej liście newsletterowej i albo wysyłać ten sam komunikat o różnych porach do obu różnych grup lub próbować wstrzelić się w optymalny moment. Niekiedy newsletter jest chętniej czytany w poniedziałek rano innym razem w piątek w porze lunchu. Wysyłka przez miesiąc o jednej godzinie da nam punkt odniesienia, a wtedy możemy przeprowadzać testy.
  • Wygląd newslettera – pamiętajmy, że obecnie większość wiadomości sprawdza się na telefonie. Dostosujemy więc szablon newsletterowy tak by bezproblemowo wyświetlał się na urządzeniach mobilnych. Zwracajmy przede wszystkim uwagę na wielkość zdjęć- jeśli wiadomość będzie otwierać się dłużej niż 5 sekund to użytkownik straci cierpliwość i wyjdzie
  • Przejrzystość – nie wypakowujmy szablonu dodatkową treścią o ile nie jest ona bezwzględnie potrzebne. „Czyste” komunikaty sprawdzają się najlepiej. Informując swoich odbiorców o najnowszych aktualizacjach na stronie lub np. odbywających się szkoleniach nie zawsze warto zapełniać szablon zdjęciami. Czasem 3 – 4 zdania w zupełności wystarczą, ale o tym również trzeba się przekonać na własnej skórze.

Podsumowanie

Złotej reguły na newsletter nie ma. Trzeba zawsze przeprowadzać testy i dostosowywać wysyłany mail do zmieniających się gustów odbiorców. Ten proces nigdy się nie kończy. Kancelarie powinny odświeżać wygląd swojego newslettera przynajmniej raz na  4 miesiące.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*