Opowiedz mi coś o sobie, czyli notka osobowa prawnika | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Opowiedz mi coś o sobie, czyli notka osobowa prawnika

24.06.2020    /    Emilia Kołsut

Poniższy artykuł pochodzi z jednego z numerów wyjątkowego Magazynu branży prawnej – Magazynu Marketing Prawniczy. Jeśli chcesz przeczytać więcej eksperckich artykułów kierowanych wyłącznie do kancelarii…

KUP NAJNOWSZY NUMER MAGAZYNU LUB ZAMÓW PRENUMERATĘ!

 

Informacja osobowa. CV. Notka osobowa. BIO. Karta prawnika. Informacja biograficzna. Bez względu na to, jak nazywasz ten krótki tekst, w którym piszesz o sobie, powinieneś wiedzieć, co w nim ująć. 

Ukończone studia? Zebrane doświadczenia? Studia podyplomowe i doktorat? A może niestandardowo — referencje lub case study? W swojej praktyce widziałam już niejedną konfigurację. I wyciągnęłam wnioski, którymi chętnie się z Tobą podzielę. 

Nie tylko na www

Na początek chciałabym podkreślić, że chociaż nazewnictwo jest kwestią drugorzędną, osobiście najbardziej lubię notkę osobową. To określenie jest mniej pretensjonalne niż informacja osobowa, mówi więcej niż BIO lub CV i w przeciwieństwie do karty prawnika nie kojarzy się z kartą pacjenta. Będziemy więc posługiwać się tym pojęciem. Wyjaśnione!

Czas na konkrety. Dlaczego w ogóle potrzebujesz takiej notki? Czy faktycznie jest niezbędna? Cóż — pytanie nie powinno brzmieć czy jej potrzebujesz, a raczej, gdzie ją wykorzystasz w danym tygodniu lub miesiącu. 

Notki osobowe znajdują zastosowanie przede wszystkim na stronach internetowych  i  w social mediach, ale nie tylko. Na pewno zdarza Ci się występować np. na seminariach czy konferencjach. I o co prosi organizator? O zdjęcie i… notkę osobową. Kiedy piszesz artykuł do jakiegoś branżowego czasopisma, co musisz dostarczyć wraz z samym artykułem? Kilka słów o sobie, naturalnie. Kiedy jesteś zapraszany jako ekspert do lokalnej telewizji lub radia, skąd prowadzący audycję ma wiedzieć, jak Cię przedstawić? Prawdopodobnie zaczerpnie informacje z Twojej strony internetowej, a tam trafi… na notkę osobową oczywiście. 

Warto więc mieć przygotowany plik z notką zawsze pod ręką (co w dzisiejszych czasach oznacza raczej na pulpicie). A skoro i tak musisz notkę sporządzić, podejdź do zadania profesjonalnie.  Na pohybel z notkami wyglądającymi jak informacja osobowa autora podręcznika do prawa rzymskiego z lat osiemdziesiątych! Możesz przygotować notkę profesjonalną, dzięki której udzielisz potencjalnemu klientowi dokładnie takich informacji, jakich szuka. 

Więcej niż wykształcenie, czyli co powinna zawierać Twoja notka osobowa 

Większość notek osobowych, które otrzymuję od klientów do korekty, zaczyna się informacją o wykształceniu. Pierwszych ukończonych studiach. Drugich ukończonych studiach. Rozpoczęciu aplikacji. Zakończeniu aplikacji. Złożeniu egzaminu zawodowego.  Obronie doktoratu. Zanim trafię na informacje kluczowe, czyli specjalizację i doświadczenia prawnika, mija co najmniej minuta. A utrzymanie czyjejś uwagi przez minutę to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Chyba że akurat aplikujesz na uczelnię i Twoje doświadczenia naukowe są najważniejsze. W innym przypadku zapewne przeceniasz ich rolę. 

Od czego więc zacząć, jeśli nie od przywołania wspomnień Alma Mater? Już w pierwszym zdaniu postaraj się dać czytelnikowi to, czego szuka. Jeśli specjalizujesz się w prawie rodzinnym, poinformuj odbiorcę, że prowadzisz rozwody, sprawy o ustalenie opieki nad dzieckiem i o podział majątku. Jeśli jesteś karnistą, napisz że Twoją specjalizacją jest prawo karne skarbowe i tylko w ubiegłym roku przeprowadziłeś z powodzeniem 50 takich spraw.

Następnie — przejdź do doświadczeń. Pochwal się tym, co osiągnąłeś. Jesteś autorem szanowanych publikacji? Zostałeś Rising Star? Jesteś członkiem jakiegoś stowarzyszenia? Wygłosiłeś prelekcję, która przyciągnęła tłumy? Wszystkie Twoje dokonania, mające związek ze specjalizacją kancelarii, mają znaczenie. 

Co dalej? Czy to już miejsce na informacje o ukończonych uczelniach? Jeśli jesteś skromnym prawnikiem — tak. Jeśli jednak masz ochotę pochwalić się tym, za co najczęściej zbierasz laury od klientów, to jest właściwe miejsce. Jesteś rzetelny i zawsze dotrzymujesz terminów? Nie jest dla Ciebie problemem, aby polecieć z klientem na drugi koniec świat?  A może wybitnie rozumiesz potrzeby konkretnej branży? Wszystkie cechy, które wyróżniają Cię na tle konkurencji, również warto ująć w notce. 

Przyszedł czas na wykształcenie. Oczywiście, możesz opisać całość swojej naukowej drogi — w końcu włożyłeś w nią tak dużo pracy. Zachęcam jednak, aby skupić się na 2-3 najważniejszych elementach, np. studiach, aplikacji i ewentualnym doktoracie lub studiach podyplomowych. Nie chcę umniejszać znaczeniu wykształcenia. Sam chyba jednak przyznasz, że notki, w których ten element jest zbyt rozbudowany (i o zgrozo — okraszony datami), czyta się bardzo ciężko. Twoich klientów bardziej interesuje efekt niż droga, dzięki której te umiejętności zdobyłeś. 

Czy to wszystko? Jeśli chcesz, po wykształceniu możesz postawić kropkę ostateczną. Przyjemniejsze w odbiorze są jednak notki, w których prawnik dzieli się także pozazawodowymi aspektami swojego życia. Jeśli masz pasję, która stanowi ważny element Twojej codzienności, nie wahaj się i dopisz jedno lub dwa zdania. Świetnie gotujesz? Pochłaniasz kryminały? Po godzinach ćwiczysz kolejne asany? A może po prostu spędzasz czas z rodziną na wyjazdach lub długich spacerach?  Bez względu na to, jaka jest Twoja pasja, podzielenie się nią z odbiorcami przełamie poważny wizerunek prawnika. To może nic odkrywczego, jednak z jakiegoś powodu prawnicy rzadko decydują się na jedno-dwa zdania prywaty. 

Odpowiedz sobie na 4 pytania i stwórz notkę osobową na miarę nowoczesnego prawnika:

  1. W czym pomagam klientom?
  2. Jakimi doświadczeniami mógłbym się podzielić?
  3. Za co szczególnie często doceniają mnie klienci?
  4. Którymi elementami mojego wykształcenia chciałbym się pochwalić?
  5. Czy mam jakieś pasje, o których chcę powiedzieć światu?

Długa czy krótka? 

Kolejną kwestią, która może sprawiać problem, jest długość notki. Jak zapewne wiesz, ludzie czytają coraz mniej. Pamiętaj o tym i przygotuj swoją notkę w możliwie skondensowanej formie. Skondensowana forma oznacza po jednym dwu-trzy zdaniowym akapicie do każdego z powyższych punktów. 

Jeśli nie potrafisz napisać o sobie krócej niż na stronę A4, warto zapytać o zdanie np. znajomego przedsiębiorcę. Osoba, która myśli jak Twój potencjalny klient i spojrzy na notkę obiektywnie, będzie w stanie wskazać Ci elementy, które można pominąć. Bo może nie wszystko jest tak istotne, jak Ci się wydaje. 

Oko w oko z kamerą

W Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością cieszą się notki osobowe w formie gadającej głowy — czyli video. Prawnik po prostu staje przed kamerą i opowiada o sobie. Być może jako osoba, która utrzymuje się z pisania, nie powinnam tego mówić, ale bardzo podoba mi się ten trend i mam nadzieję, że się rozwinie. W trakcie 60-sekundowego monologu możemy przekazać znacznie więcej niż poprzez krótki tekst. Statystycznie w Internecie rzadziej porzucamy oglądanie niż czytanie, a więc dzięki video-notce  możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców. 

Jak przygotować się do nagrania takiego video? Na pewno warto przygotować sobie krótki scenariusz. Nie powinno to być po prostu przeczytanie wcześniej napisanej notki — nawet jeśli sporządzona była zgodnie ze sztuką. Język mówiony jest znacznie bardziej naturalny niż pisany. Warto więc wypisać sobie w punktach to, o czym chcemy powiedzieć (zgodnie ze schematem specjalizacje-doświadczenia/cechy wyróżniające-wykształcenie-informacje personalne), a później po prostu stanąć oko w oko z kamerą i powiedzieć to swoimi słowami. Bez czytania z kartki. Sympatycznie i naturalnie. 

Napisać, aby sprzedać

Na koniec kilka słów o funkcji sprzedażowej notek osobowych umieszczanych na stronach internetowych. Bardzo często klienci pytają, jak napisać notkę, tak, aby zachęcała do korzystania z usług kancelarii. Konwertowała, jak to się ładnie mówi — w mniej lub bardziej bezpośredni sposób. Grzecznie wyjaśniam wówczas, że nie spodziewałabym się, że dobra notka osobowa sprawi, że klienci zaczną walić drzwiami i oknami, bo pan mecenas tak pięknie się przedstawił. Nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem, dlatego chciałabym poruszyć ten temat odrobinę szerzej. 

Notki osobowe są jedynie elementem strony www. Jeśli Twoja strona nie jest przyjazna użytkownikowi, nawigowanie jej sprawia problem nawet Tobie, a dodatkowo jej design utknął w 2010 r., przykro mi — notka nie będzie sprzedawała. Jeśli zadbałeś o user experience, strona przyciąga, a do notek osobowych łatwo dotrzeć — cóż, tutaj również niestety nie spodziewałabym się cudów. 

Doskonale wiesz przecież, że klienci nie wybierają prawnika na podstawie kilku przeczytanych zdań. Prawnicy, którym zależy na wysokiej konwersji, powinni raczej skupić się na regularnym tworzeniu contentu — bloga, merytorycznych video, podcastów czy infografik. Zdobywanie zaufania ludzi z Internetu, którzy równocześnie są Twoim potencjalnymi klientami, trwa znacznie dłużej niż przeczytanie notki. To proces. Dobra notka osobowa może go zwieńczyć, ale nie zastąpi regularnych działań contentowych. W Internecie sprzedaje jedynie systematyczność. 

A może… nowa notka?

Jeśli dysponujesz w tym lub kolejnym miesiącu choć jednym wolnym wieczorem, odrób, proszę pracę domową.  Jestem przekonana, że Twoja notka osobowa może być dużo lepsza. 

Upewnij się, że potencjalny klient, który chce dowiedzieć się czegoś o Tobie, nie odbija się od informacji o pracy magisterskiej, ukończonej aplikacji i sześciu podymplomówkach. Zamiast tego pochwal się wypracowanymi przez lata specjalizacjami kancelarii, osiągnięciami i cechami charakteru, które odróżniają Cię od konkurencji. Jestem przekonana, że obrona pracy magisterskiej w katedrze prawa cywilnego dziesięć lat temu nie jest Twoim największym osiągnięciem. 

Jesteś dobrym specjalistą i Twoja notka osobowa powinna dokładnie to przekazywać. Do przemyślenia… i prawdopodobnie korekty. Trzymam kciuki!

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*