
Twoja marka potrzebuje głosu pracowników
15.04.2025
24.08.2017 / 1 Komentarz / Aleksandra Odzimek
W dzisiejszych czasach, komunikacja tekstowa konsekwentnie wypierana jest przez metody wizualne. Historia zatacza koło, bo tak jak przed wynalezieniem pisma, ludzie intuicyjnie porozumiewali się ze sobą za pomocą symboli i obrazków.
Dzisiaj, pisząc w internecie, zdania chętnie zamieniamy na emotikony, a śledzony przez nas kontent w sieci, opiera się głównie na zdjęciach, filmach i grafikach. Coraz częściej omijamy czytanie dłuższych partii tekstu, na rzecz “oglądania obrazków”. Lenistwo? być może. W walce o odbiorcę wygrywa jednak ten, kto wie jak zdobyć jego zainteresowanie. Dlatego też, komunikując się ze swoim klientem za pomocą narzędzi jakie daje internet, nie zapominajmy o tym, że o wiele szybciej przykujemy jego uwagę, publikując treści wzbogacone o estetyczne zdjęcia i grafiki.
Sieć proponuje nam całą masę stron, z których możemy pobierać i wykorzystywać do celów marketingowych, materiały graficzne. Przy większym budżecie warto zdecydować się na płatne zasoby, jeśli jednak nie chcemy wydawać na nie pieniędzy, to z łatwością możemy skorzystać ze stron oferujących nam materiały darmowe. Na wielu z nich jednak poziom estetyczny i jakościowy pozostawia wiele do życzenia. Zamieszczane tam zdjęcia mają słabą rozdzielczość, małe nasycenie kolorów lub przedstawiają bardzo sztuczne scenki. W dalszej części artykułu pokażę z jakich baz warto skorzystać, a jakie lepiej omijać oraz przede wszystkim jak obchodzić się z licencjami.
Korzystając z darmowych, ogólnodostępnych banków zdjęć powinniśmy zaznajomić się z dwoma najpopularniejszymi rodzajami licencji prawnych Creative Commons (CC BY i CCO). Oraz mieć świadomość, że wybrane i zamieszczone przez nas zdjęcie w przyszłości z powodzeniem możemy spotkać na stronie… np. naszej konkurencji 🙂
Tak jak wspomniałam wcześniej istnieje wiele stron, które oferują materiały graficzne. Bazują one na licencjach Creative Commons. Ważne jest jednak aby oddzielić ziarno od plew wykorzystując te, które dysponują zdjęciami najbardziej estetycznymi i o najlepszej jakości.
Poniżej zebrałam kilka stron wartych uwagi, z których korzystam najczęściej.
W moim rankingu na pierwszym miejscu niezmiennie znajduje się strona Unsplash.com – zdecydowanie najbardziej estetyczna i elegancka baza zdjęć. Poniżej pozostałe warte uwagi, opierające się na licencji CCO:
licencja CC BY
Kupowanie zdjęć jest zawsze bezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie ryzykujemy, że wykorzystane przez nas zdjęcie, co chwila będziemy spotykać w zupełnie innym kontekście. W zdjęcia płatne warto zainwestować podczas tworzenia własnej strony internetowej lub kampanii marketingowej firmy. Pamiętajmy, że niektóre zdjęcia stockowe charakteryzują się dużą popularnością. Wiele z nich ma też charakterystyczną stockową “sztuczność” – zdjęcia wyglądają na nienaturalne pozowane scenki. Takie stocki należy omijać szerokim łukiem!
W przypadku zdjęć płatnych, również trzeba zwrócić uwagę na rodzaj licencji.
Licencja standardowa – możesz dowolnie korzystać ze zdjęcia na potrzeby swoje lub swojego klienta, ale jednorazowo. Co oznacza, że nie można przekazywać i odsprzedawać fotografii dalej. Jednak korzystanie z niej na potrzeby marketingowe, mające promować Twoją działalność jest jak najbardziej dozwolone.
Licencja rozszerzona – wymagana jeśli zaistnieje potrzeba wykorzystywania zdjęcia w celach komercyjnych i sprzedażowych. Czyli np. umieszczenia zdjęcia na produkcie, który następnie trafi do sprzedaży.
Na popularnych portalach stockowych zdjęcia możemy kupować pojedynczo za pomocą tzw. ‘kredytów’ lub wykupić abonament pozwalający nam na pobieranie określonej ilości zdjęć w ciągu miesiąca.
Oto lista stron z najlepszymi zdjęciami płatnymi:
Mimo braku czasu po napisaniu artykułu czy posta, nie warto ignorować kwestii zdjęć i poświęcić chwilę nad znalezieniem naprawdę wartościowej propozycji. Zdjęcie jest wizytówką artykułu, która bardzo często decyduje o tym czy będzie on popularny wśród czytelników. Nie spychajmy więc tej kwestii na margines. Przy stronach bazujących na zdjęciach nie warto na nich oszczędzać, ponieważ to one w dużej mierze są odpowiedzialne za ogólne wrażenie i tworzą klimat strony (niekiedy bardziej, niż projekt layoutu). Jako zawodowy grafik zaprojektowałam już sporo portali i blogów, które opierały się właśnie na zdjęciach. Niestety w wielu przypadkach ich atrakcyjność znacznie spadła, gdy klient przestał przywiązywać uwagę do umieszczania estetycznych fotografii w swoich wpisach. Wierzę jednak, że wystarczy odrobina wiedzy na temat gdzie je znaleźć, aby ten problem w przyszłości już nie powracał.
15.04.2025
10.03.2025
10.01.2025