Dziękujemy za zgłoszenia do badania „Prosty język w branży prawniczej 2023”!
Właśnie analizujemy zebrane próbki, aby dostarczyć Ci wyniki już 13 października – w Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. A aby osłodzić oczekiwanie na ten wielki dzień, już teraz zapraszamy Cię do zapisania się na październikowy webinar. W trakcie webinaru szybciej niż inni dowiesz się, jakie są nasze wnioski z tegorocznego badania… i poznasz zakulisowe informacje, które nie znajdą się w opracowaniu. Już 6 października o 10.00!
PS. Aktualizujemy też Poradnik „Kancelaria na LinkedIn” – przejrzystą pigułkę wiedzy, dzięki której jeszcze lepiej zrozumiesz tę ważną dla prawników platformę. Premiera zaktualizowanej wersji łącznie z raportem!
Zapisuję się na webinarFAQ
Jak odbywa się zbieranie zgłoszeń do badania „Prosty język w branży prawniczej 2023”?
Zgłoszenia do badania zbieramy na dwa sposoby. Po pierwsze – w badaniu automatycznie uwzględnimy kancelarie wyróżnione w trzech rankingach prawniczych (Ranking Kancelarii Prawniczych 2023 Dziennika Rzeczpospolita, ranking Poland's Best Law Firms Forbes Polska i Statista oraz Legal 500). Po drugie – kancelarie niewyróżnione w rankingach, które mają ochotę się sprawdzić, mogą zgłosić się same. Zgłoszenia zbieramy wyłącznie za pośrednictwem WWW, na której właśnie jesteś.
Jakie kancelarie mogą zgłosić się do badania „Prosty język w branży prawniczej 2023”?
Do badania może zgłosić się każda kancelaria, która ma w zespole co najmniej 20 prawników (forma współpracy nie ma znaczenia).
W jakim terminie można zgłosić się do badania?
Termin na zgłoszenia to 1-30 czerwca 2023 r.
Jakie teksty przebadacie?
Zbadamy teksty trzech specjalizacji ze strony WWW kancelarii – pierwsze w kolejności od lewej i z góry. Dotyczy to zarówno kancelarii, które w badaniu znajdą się z powodu wyróżnienia w rankingu, jak i tych, które zgłoszą się samodzielnie. Sprawdzimy, czy przesłane zostały właściwe treści, dlatego warto zadbać o kolejność na stronie WWW. Niechaj najlepsi będą pierwszymi :)
Jak zbadacie teksty?
Teksty zbadamy przy pomocy narzędzia Logios, którego współtwórcą jest dr hab. Tomasz Piekot, jeden z organizatorów naszego badania. Narzędzie bada prostotę tekstów przy pomocy indeksu PLI (Plan Language Index). ALE to nie wszystko. Wyróżnienia specjalne otrzymają też kancelarie, które komunikują się w ciekawy, oryginalny sposób, niezależnie od wyniku PLI.
Czy opublikujecie wyniki kancelarii, jeśli osiągnie 0% PLI?
Nie, wyników na poziomie 0% nie będziemy publikować.
Czy można coś wygrać?
Wygrać można wieczną chwałę, jaką zapewnia mocna pozycja w naszym rankingu :) Do wygrania jest również poczucie przewagi nad konkurencją posługującą się językiem abrakadabra… ale to nie wszystko. Przewidujemy graficzne niespodzianki do pochwalenia się przed klientami oraz kolegami i koleżankami z branży!
Kiedy będą wyniki badania?
Wyniki opublikujemy 13 października, w Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Subskrybenci naszego newslettera otrzymają możliwość pobrania wyników tydzień wcześniej.
Czy uczestnictwo w badaniu jest darmowe?
Oczywiście. Można tylko zyskać!
Weź udział w webinarze prowadzonym przez twórców raportu – już 6 października o godz. 10.00. Dowiedz się przed innymi, jakie są nasze wnioski z tegorocznego badania!
Dlaczego warto?
Sprawdzisz, czy polskie kancelarie umieją w prosty język… i kto robi to najlepiej. Przeprowadziliśmy badanie, którego efekty znajdziesz wyłącznie w raporcie.
Dowiesz się, kogo warto obserwować na LinkedIn. Lista “50 prawników i prawniczek, których warto obserwować na LinkedIn” to jedyny projekt wyróżniający najlepiej (i najciekawiej) prowadzone konta.
Poznasz najpowszechniejsze błędy. Dzięki raportowi nie powtórzysz ich na swojej stronie.
Dowiesz się, jak robią to inni. Czy odbiorcy postów polskich kancelarii mają szansę zrozumieć, co prawnicy chcą im przekazać? Czy dbają o estetykę treści? Dowiesz się z poradnika!
Zainspirujesz się. Być może okaże się, że komunikacja na Twojej WWW może być jeszcze lepsza.
Zyskasz cenną przewagę konkurencyjną. Prosty język na WWW i dobrze prowadzone konto na LinkedIn to ważne elementy marki osobistej nowoczesnego prawnika. Zyskaj wiedzę i pisz lepiej!
Specjaliści o raporcie
Autorzy
Dr Hab. Tomasz Piekot
językoznawca i komunikolog, współzałożyciel firmy Logios
Jacek Stanisławski
strateg, partner agencji Tomczak Stanisławski Marketing, prawnik
Hubert Włodarek
strateg, project manager, prawnik
Emilia Kołsut
specjalistka ds. komunikacji, prawniczka
Aktualizujemy treści poradnika, zapisz się już teraz na listę oczekujących, a otrzymasz poradnik przed oficjalną premierą.
Przebadaliśmy kilkaset tekstów ze stron kancelarii i firm doradczych. Wnioski są… intrygujące.
Raport dotyczacy używania prostego języka na stronach czołowych polskich kancelarii w 2021 r.
Raport „Prosty język w branży prawniczej 2022”
Pobierz darmowy Raport dotyczący języka na stronach WWW kancelarii prawnych.
Poradnik „Kancelaria na LinkedIn”
Pobierz darmowy Poradnik dotyczący korzystania z Linkedina w kancelarii.
Raport "Język WWW kancelarii prawnych 2021"
Pobierz darmowy Raport dotyczący języka na stronach WWW kancelarii prawnych w 2021 r.
Tomasz Piekot
językoznawca i komunikolog,
współzałożyciel firmy Logios
Językoznawca, komunikolog, trener komunikacji interpersonalnej i społecznej, nauczyciel akademicki, współwłaściciel firmy Logios. Kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, w której tworzy polską wersję standardu „plain language” o nazwie „prosta polszczyzna”. Od 2017 roku wraz z zespołem przyznaje certyfikaty prostego języka – także za teksty prawne. Autor książek i poradników na temat efektywnego pisania. Od kilku lat upraszcza komunikację banków, firm ubezpieczeniowych i urzędów. Ma doświadczenie w upraszczaniu dokumentów prawnych – we współpracy z prawnikami in-house i zewnętrznymi kancelariami.
Jacek Stanisławski
strateg, partner agencji Tomczak Stanisławski Marketing, prawnik
Prawnik, który specjalizuje się w marketingu dla prawników. Od 14 lat pracuje z kancelariami i firmami doradczymi z Polski oraz kilku krajów europejskich. Zna specyfikę branży. To pomaga mu przy tworzeniu strategii marketingowych i projektowaniu usług oraz narzędzi służących do budowania wizerunku kancelarii. Zawodowo interesuje się też optymalizacją procesów oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dla biznesu. Inicjator międzynarodowej konferencji nowoczesnych prawników — LEGAL MARKET DAY. Wykładowca podczas licznych szkoleń dla radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych. Twórca podcastu „Marketing Prawniczy w Praktyce”.
Emilia Kołsut
specjalista ds. komunikacji, prawniczka
Prawniczka nawrócona na komunikację, miłośniczka prostego języka, redaktorka, korektorka i zastępczyni redaktora naczelnego w Magazynie Prawniczym. Zna specyfikę branży – doświadczenie zawodowe zdobywała w kancelariach i firmach ubezpieczeniowych. Od czterech lat związana z Tomczak Stanisławski Marketing, gdzie pomaga kancelariom pisać prościej i budować silne, autentyczne marki – dzięki przemyślanym treściom.
Hubert Włodarek
strateg, project manager, prawnik
Jest prawnikiem wychodzącym z prostego założenia, że kancelaria jest przedsiębiorstwem i zwyczajnie musi być świadomie zarządzana, a działania marketingowe powinny być dostosowane do zespołu profesjonalistów, którego dotyczą. Studia na Uniwersytecie Ekonomicznym ze specjalizacją Zarządzanie Projektami i Innowacjami oraz przeszło piętnaście lat pracy w kancelarii prawnej sprawiło, że zna rzeczywistość branży ”od podszewki”.