Prosty język w branży prawniczej | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Prosty język w branży prawniczej

Język WWW kancelarii
Prawnych 2023

Sprawdź, czy polskie kancelarie potrafią pisać prostym językiem.

Nowość!

Pobieram raport

Lista 50 prawników
i prawniczek, których warto obserwować na LinkedIn

Dowiedz się, jak prowadzić profil kancelarii na LinkedIn oraz czy wykorzystanie AI do tworzenia prawniczych treści ma sens.

Nowość!

Pobieram listę

Kancelaria na LinkedIn
– praktyczny poradnik

Zainspiruj się najlepszymi! Pobierz listę – poznaj prawników i prawniczki, którzy doskonale opanowali LinkedIn.

Nowość!

Pobieram poradnik

Pobierz nasze materiały już dziś i skorzystaj z wiedzy ekspertów zupełnie za darmo!

Dzięki Raportowi „Język WWW kancelarii prawnych 2023” dowiesz się, czy kancelarie faktycznie wdrożyły zasady prostego języka, czy może wciąż są na początkowym etapie. To już trzecia edycja naszego badania, ale zapewniamy, że w tym roku wnioski są wyjątkowo zaskakujące!

Poradnik „ Kancelaria na LinkedIn” pozwoli odnaleźć się w gąszczu zależności tego najpopularniejszego wśród prawników portalu, a „Lista 50 prawników i prawniczek, których warto obserwować na LinkedIn” dostarczy wielu inspiracji (uprzedzając pytania: tak, inspiracji wraz z konkretnymi nazwiskami!). Pobierz już teraz!

Dlaczego warto?

Sprawdzisz, czy polskie kancelarie umieją w prosty język… i kto robi to najlepiej. Przeprowadziliśmy badanie, którego efekty znajdziesz wyłącznie w raporcie.

Dowiesz się, kogo warto obserwować na LinkedIn. Lista “50 prawników i prawniczek, których warto obserwować na LinkedIn” to jedyny projekt wyróżniający najlepiej (i najciekawiej) prowadzone konta.

Poznasz najpowszechniejsze błędy. Dzięki raportowi nie powtórzysz ich na swojej stronie.

Dowiesz się, jak robią to inni. Czy odbiorcy postów polskich kancelarii mają szansę zrozumieć, co prawnicy chcą im przekazać? Czy dbają o estetykę treści? Dowiesz się z poradnika!

Zainspirujesz się. Być może okaże się, że komunikacja na Twojej WWW może być jeszcze lepsza.

Zyskasz cenną przewagę konkurencyjną. Prosty język na WWW i dobrze prowadzone konto na LinkedIn to ważne elementy marki osobistej nowoczesnego prawnika. Zyskaj wiedzę i pisz lepiej!

Autorzy

Dr Hab. Tomasz Piekot

językoznawca i komunikolog, współzałożyciel firmy Logios

Kilka słów o mnie

Jacek Stanisławski

strateg, partner agencji TOMCZAK STANISŁAWSKI, prawnik

Kilka słów o mnie

Hubert Włodarek

strateg, project manager, prawnik

Kilka słów o mnie

Emilia Kołsut

specjalistka ds. komunikacji, prawniczka

Kilka słów o mnie

Specjaliści o raporcie

"Z jednej strony treści prawnicze w internecie powinny być bardziej informacyjne, a mniej marketingowe, z drugiej strony – nie powinny pod względem stylu wyglądać jak BIP. Czy kancelariom udało się znaleźć złoty środek? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi."

Tomasz Piekot
językoznawca i komunikolog, współzałożyciel firmy Logios

"Rok temu analizowaliśmy wyłącznie teksty ze stron WWW, w tym roku poszliśmy o krok dalej. Z naszych obserwacji wynika, że szersze poruszenie tematyki LinkedIn jest bardzo potrzebne. Trzymam kciuki za prawników i za ich zrozumiałą komunikację!"

Jacek Stanisławski
strateg, partner agencji TOMCZAK STANISŁAWSKI, prawnik

"Styl komunikacji polskich kancelarii nie jest jednorodny, co więcej – dynamicznie się zmienia. Praca nad raportem „Prosty język w branży prawniczej 2022” i poradnikiem „Kancelaria na LinkedIn” była dla nas ciekawym i zaskakującym wyzwaniem."

Hubert Włodarek
strateg, project manager, prawnik

"Nasze publikacje, oprócz wyników badań, zawierają masę praktycznych wskazówek. Pozwolą szybko ulepszyć komunikację kancelarii na LinkedIn oraz na stronie internetowej. To prawdziwe must read dla każdego nowoczesnego prawnika! :) "

Emilia Kołsut
specjalistka ds. komunikacji, prawniczka

Zasady badania 2023

Jak odbywa się zbieranie zgłoszeń do badania „Prosty język w branży prawniczej 2023”?

Zgłoszenia do badania zbieramy na dwa sposoby. Po pierwsze – w badaniu automatycznie uwzględnimy kancelarie wyróżnione w trzech rankingach prawniczych (Ranking Kancelarii Prawniczych 2023 Dziennika Rzeczpospolita, ranking Poland's Best Law Firms Forbes Polska i Statista oraz Legal 500). Po drugie – kancelarie niewyróżnione w rankingach, które mają ochotę się sprawdzić, mogą zgłosić się same. Zgłoszenia zbieramy wyłącznie za pośrednictwem WWW, na której właśnie jesteś.

Jakie kancelarie mogą zgłosić się do badania „Prosty język w branży prawniczej 2023”?

Do badania może zgłosić się każda kancelaria, która ma w zespole co najmniej 20 prawników (forma współpracy nie ma znaczenia).

W jakim terminie można zgłosić się do badania?

Termin na zgłoszenia to 1-30 czerwca 2023 r.

Jakie teksty przebadacie?

Zbadamy teksty trzech specjalizacji ze strony WWW kancelarii – pierwsze w kolejności od lewej i z góry. Dotyczy to zarówno kancelarii, które w badaniu znajdą się z powodu wyróżnienia w rankingu, jak i tych, które zgłoszą się samodzielnie. Sprawdzimy, czy przesłane zostały właściwe treści, dlatego warto zadbać o kolejność na stronie WWW. Niechaj najlepsi będą pierwszymi :)

Jak zbadacie teksty?

Teksty zbadamy przy pomocy narzędzia Logios, którego współtwórcą jest dr hab. Tomasz Piekot, jeden z organizatorów naszego badania. Narzędzie bada prostotę tekstów przy pomocy indeksu PLI (Plan Language Index). ALE to nie wszystko. Wyróżnienia specjalne otrzymają też kancelarie, które komunikują się w ciekawy, oryginalny sposób, niezależnie od wyniku PLI.

Czy opublikujecie wyniki kancelarii, jeśli osiągnie 0% PLI?

Nie, wyników na poziomie 0% nie będziemy publikować.

Czy można coś wygrać?

Wygrać można wieczną chwałę, jaką zapewnia mocna pozycja w naszym rankingu :) Do wygrania jest również poczucie przewagi nad konkurencją posługującą się językiem abrakadabra… ale to nie wszystko. Przewidujemy graficzne niespodzianki do pochwalenia się przed klientami oraz kolegami i koleżankami z branży!

Kiedy będą wyniki badania?

Wyniki opublikujemy 13 października, w Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Subskrybenci naszego newslettera otrzymają możliwość pobrania wyników tydzień wcześniej.

Czy uczestnictwo w badaniu jest darmowe?

Oczywiście. Można tylko zyskać!

Raport „Prosty język
w branży prawniczej 2022”

Przebadaliśmy kilkaset tekstów ze stron kancelarii i firm doradczych. Wnioski są… intrygujące.

Pobieram raport

Raport "Język WWW kancelarii prawnych 2021"

Raport dotyczacy używania prostego języka na stronach czołowych polskich kancelarii w 2021 r.

Pobieram raport

Chcesz być z nami
na bieżąco?
Subskrybuj nas