5 powodów, dla których Twoja strona internetowa powinna być responsywna | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

5 powodów, dla których Twoja strona internetowa powinna być responsywna

12.09.2017    /    admin

Pamiętacie czasy, w których nasze kieszenie okupowała nieśmiertelna Nokia 3310, a moc obliczeniowa komputerów nie przekraczała możliwości dzisiejszych smart watchów?

Były to czasy, w których o responsywności w internecie nikt jeszcze nie słyszał. Inteligentne urządzenia mobilne dopiero kiełkowały, siłą rzeczy więc projektowanie stron internetowych ograniczało się zwykle do jednej desktopowej rozdzielczości.
Czasy się jednak zmieniają, urządzeń i rozdzielczości jest z każdym dniem coraz więcej, a nasza strona internetowa powinna wyglądać perfekcyjnie na każdym z nich. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Responsive Web Design (RWD), czyli metoda projektowania stron internetowych automatycznie skalujących się do używanego urządzenia.

1. Rynek mobilny rośnie w siłę

Początkowo mobilne wersje stron internetowych były zaledwie dodatkiem (i to lichym) do „pełnoprawnych” stron otwieranych na komputerach osobistych. Dziś komputery zastępują nam telefony, i coraz więcej ludzi internet przegląda np. w tramwaju z poziomu smartfona lub innych urządzeń mobilnych. Dlatego też strony mobilne, czy też responsywne, stały się zwyczajną koniecznością.

Według badań przeprowadzonych przez serwis StatCounter, pod koniec 2016 roku odwiedzalność stron internetowych na urządzeniach mobilnych wynosiła aż 51.3% w skali globalnej. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii współczynnik ten był większy niż na komputerach osobistych. Co ciekawe, również w Polsce tendencja ta jest rosnąca i coraz więcej firm decyduje się na odświeżenie swoich stron w technice RWD. Dobrym przykładem jest strona multikino.pl, która w 2015 roku została całkowicie przeprojektowana właśnie pod kątem responsywności.

2. Responsywność strony wzmacnia wizerunek firmy

Rozmawiając o stronach internetowych w biznesie często można usłyszeć, że jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz. I choć jest to stwierdzenie dość dosadne, to patrząc na zmieniające się trendy (w szczególności na rynku mobilnym), ciężko się z nim nie zgodzić. Już w 2015 roku Google oficjalnie potwierdziło, że więcej zapytań w ich wyszukiwarce pochodzi z urządzeń mobilnych niż z komputerów osobistych.

Najnowszy raport dotyczący zachowań użytkowników w internecie przeprowadzony przez Google w maju 2017r. wskazuje, że 63% użytkowników oczekuje od marki spójnego doświadczenia na wszystkich płaszczyznach – w tym w sferze mobilnej. Dlatego też warto zadbać, by strona internetowa była naszą wizytówką nie tylko na ekranach komputera, ale i na telefonach czy tabletach.

3. RWD jest przyjazne dla użytkownika (czyli Twojego potencjalnego klienta)

Nie jest tajemnicą, że wygoda użytkowania stron internetowych ma ogromny wpływ na pozyskanie nowych klientów lub czytelników. Badania doświadczeń użytkowników przeprowadzone przez Think with Google  pokazują, że jeśli mobilna wersja strony internetowej firmy jest przyjazna dla użytkownika, to niemal 9. na 10. klientów zdecyduje się skorzystać z usług tej firmy ponownie. Zyskuje się wtedy klienta powracającego. Z tych samych badań wynika również, że jeśli wersja mobilna strony będzie niezoptymalizowana i trudna w nawigacji, to 46% klientów z usług tej firmy już nie skorzysta. Warto zatem zadbać, by użytkownikowi naszej responsywnej strony nic nie przeszkadzało i by możliwie jak najszybciej znalazł to czego może szukać. Kluczem może być tu dobrze przemyślana nawigacja czy nawet spójny z każdym urządzeniem nowoczesny wygląd.

 

4. Zarządzanie stroną w wersji responsywnej jest łatwiejsze… i tańsze!

W ubiegłych latach, gdy RWD nie był jeszcze tak popularny, często spotykanym zabiegiem było tworzenie osobnej, dedykowanej strony mobilnej. W praktyce oznaczało to stworzenie drugiej strony internetowej od zera, która projektowana była głównie z myślą o telefonach i znajdowała się najczęściej pod adresem np. m.nazwastrony.pl.

Technika ta nie była jednak doskonała, i choć dawała radę na telefonach, to problem z różnymi rozdzielczościami monitorów czy tabletów nadal pozostawał. Kłopotliwe było również zarządzanie taką stroną, gdyż każda zmiana musiała być osobno wprowadzana zarówno do wersji desktopowej jak i mobilnej. Responsywność rozwiązuje wszystkie te problemy – przy dobrze wykonanym RWD nasza strona automatycznie skaluje się do różnych rozdzielczości, a jej treść i design są ściśle powiązane ze stroną desktopową. Przekłada się to również na nasze finanse, ponieważ nie musimy już zarządzać dwoma osobnymi projektami ani zlecać programistycznych zmian osobno dla wersji mobilnej.

5. Google wspiera RWD

Bez względu na to, czy prowadzisz stronę internetową własnego biznesu, portfolio programisty / grafika / copywritera, czy też po prostu tworzysz bloga – Twoja strona do zaistnienia w sieci będzie potrzebować usług Google. Pozycja w wyszukiwarce ma ogromne znaczenie dla budowania zasięgu Twojej strony, a Google otwarcie przyznaje, że zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych strony internetowe są i będą przez nich wspierane. Rozbudowane narzędzia analityczne Google dają możliwość zarówno sprawdzenia efektywności strony na urządzeniach mobilnych, jak i pomagają nam w jej optymalizacji. O tym jak bardzo niezastąpione są narzędzia Google przy prowadzeniu biznesu w internecie można by napisać osobny artykuł… zatem do zobaczenia już wkrótce!

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*