
Kiedy tańszy lead staje się droższym błędem?
31.03.2025
01.05.2018 / Maciej Czechlewski
Z tematem SSL miał do czynienia każdy użytkownik internetu, choć może nie każdy o tym wie. SSL to protokół podnoszący poziom bezpieczeństwa strony poprzez szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem, a użytkownikiem. Weryfikowane jest to dzięki certyfikatowi (nadawanemu przez specjalny Urząd Certyfikacji), który potwierdza wiarygodność domeny.
Adresy URL stron z certyfikatem zaczynają się od https://, a nie jak w przypadku zwykłych stron http://. Dodatkowo większość przeglądarek przed adresem URL takich stron wyświetla zielony pasek z kłódką i dopiskiem „Bezpieczna”. Niektóre certyfikaty wymagają uwierzytelnienia nie tylko domeny, ale i organizacji wnioskującej. Wtedy zamiast informacji „Bezpieczna” wyświetlana jest nazwa organizacji. Najczęściej z takiego certyfikatu korzystają duże instytucje zaufania publicznego – jak banki, czy strony rządowe.
Posiadanie na stronie certyfikatu SSL automatycznie podnosi poziom zaufania użytkowników. Widząc w pasku adresu przeglądarki zielony pasek z kłódką od razu wiemy, że strona ta jest „Bezpieczna”. Potrafi to podnieść sprzedaż w sklepach internetowych nawet o 30%. Bezpieczeństwo jakie gwarantuje nam SSL jest bardzo ważnym aspektem nie tylko dla samych użytkowników ale również dla wyszukiwarek.
Google ogłosiło niedawno, że witryny korzystające z protokołu HTTPS będą lepiej pozycjonowane. Zmiany te będą wprowadzane stopniowo aby właściciele stron mieli czas na ich zabezpieczenie. Pewne jest jednak, że posiadanie SSL, da niedługo większą szansę na dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania.
Dodatkowo najpopularniejsze przeglądarki, takie jak Google Chrome czy Mozilla Firefox w przypadku wejścia na stronę bez SSL proszącą o tzw. „wrażliwe dane” czyli np. dane logowania czy dane karty kredytowej, wyświetlają ostrzeżenie, że strona ta jest niezabezpieczona. To budzi brak zaufania u użytkownika a co za tym idzie, jest również niemile widziane przez roboty indeksujące. Google uważa, że dane które użytkownicy zostawiają w sieci powinny być prywatne i zabezpieczone, co daje korzystanie z certyfikatu SSL.
Szyfrowanie kryptograficzne używane do zabezpieczenia danych przesyłanych przez użytkownika do serwera daje nam nie tylko ochronę przed przechwyceniem ich przez osoby niepowołane ale również spełnia warunek UODO dotyczący zabezpieczenia kryptograficznego przetwarzanych danych.
Wszystko wskazuje na to, że posiadanie SSL na stronie jest niezbędne żeby zwiększać jej zasięg. Koszt zakupu podstawowego certyfikatu dla domeny jest porównywalny z kosztem utrzymania domeny więc jest to wydatek jak najbardziej warty korzyści jakie niesie ze sobą korzystanie z protokołu HTTPS.
31.03.2025
19.03.2025
17.02.2025