Czeskie spojrzenie na marketing prawniczy - Outlaw 2018 | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Czeskie spojrzenie na marketing prawniczy – Outlaw 2018

15.10.2018    /    Jacek Stanisławski

Konferencja Outlaw 2018 pokazała, że prawnicy w Czechach mają podobne wyzwania w zakresie marketingu prawniczego do tych, które znamy w Polsce.

Dla mnie była to przede wszystkim okazja do poznania czeskiego rynku prawniczego.

  • Jest na pewno sporo podobieństw: podobny system szkolenia prawników (5 lat studiów + 3 lata aplikacji zakończonej egzaminem),
  • podobny stosunek liczby prawników do liczby mieszkańców
  • największe kancelarie są podobnej wielkości do tych w Polsce, a jedna – Havel & Partners – jest nawet większa
  • podobnie jak w Polsce prawnicy nie są uczeni jak zarządzać kancelariami i jak promować swoje usługi.

Ciekawą różnicą jest to, że prawnicy skupieni są przede wszystkim w 3 największych miastach: Pradze, Brnie i Ostrawie. To powoduje duże rozwarstwienie między tymi miastami, a resztą kraju jeśli chodzi o wielkość kancelarii i stawki.

W Czechach działa jeden samorząd – Česká Advokátní Komora. Jednym z prelegentów był Lukáš Trojan, członek CAK, który opowiedział o działaniach marketingowych w kontekście kodeksu etyki.

Kodeks obowiązuje od 1997 roku i próżno szukać w nim odniesień do aktywności adwokatów w mediach społecznościowych czy wykorzystaniu reklamy internetowej. Jest tam natomiast precyzyjna regulacja dotycząca wyglądu tablic informacyjnych kancelarii. Omówił też kilka przykładów działań zakazanych, co wzbudziło salwy śmiechu na sali.

Konferencja podzielona była na 2 ścieżki: prelekcje główne odbywające się w nawie głównej kościoła dawnego zakonu Sacré Coeur oraz warsztaty, w których uczestniczyło ok. 20 osób.

Prelegentami byli przede wszystkim prawnicy mówiący o własnych doświadczeniach. O marketingu z innej perspektywy opowiadała Veronika Ryšávková z największej kancelarii Havel & Partners oraz ja.

Interesujące jest to, że wśród przykładów działań w mediach społecznościowych królował Facebook, przemknął gdzieś Instagram, natomiast LinkedIn był zupełnie nieobecny. To ciekawe o tyle, że wielu z uczestników pracuje w kancelariach nastawionych na klientów biznesowych i prowadzą swoje konta na LIn.

Więcej informacji na temat konferencji, czeskiego rynku prawniczego i sceny legal tech znajdziesz w nagraniu mojej rozmowy z Pavel Krkoška z firmy SingleCase, jednym z organizatorów, któremu bardzo dziękuję za zaproszenie do grona prelegentów.

Listen to „Czeski rynek prawniczy, marketing w kancelariach i legal tech – Pavel Krkoska” on Spreaker.

Widać, że Outlaw to ciekawa inicjatywa z dużym potencjałem.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*