
Kiedy tańszy lead staje się droższym błędem?
31.03.2025
01.08.2019 / Emilia Kołsut-Joras
Aktywnie działasz marketingowo? Twoja kancelaria jest obecna na Facebooku, LinkedIn, a może nawet na Instagramie? Jeśli tak, warto zainteresować się Employee Advocacy. Być może dział marketingu w Twojej kancelarii już istnieje, ale jeszcze o tym nie wiesz.
Employee Advocacy definiuje się jako promocję marki przez pracowników, w szczególności w mediach społecznościowych. To coś odrobinę innego niż Employer Branding, bo głównymi promotorami marki – swoistymi micro-influencerami – są tu pracownicy. W skrócie, można powiedzieć, że Employee Advocacy to Employer Branding oparty o Personal Branding. Marki osobiste poszczególnych pracowników pracują na wizerunek firmy.
Trend na Employee Advocacy wybuchł w ubiegłym roku i wszystko wskazuje na to, że ma się bardzo dobrze. Stał się wręcz elementem kultury wielu dużych organizacji. Szczególnie prężnie rozwija się na LinkedIn. Pewnie zauważyłeś, że Twoi znajomi, a przynajmniej jakaś część z nich, chętnie udostępniają informacje z życia firm, w których pracują. Nawet działania tak subtelne jest udostępnienie informacji o nowym pracowniku z dopiskiem Witamy na pokładzie jest już działaniem w ramach Employee Advocacy.
Realizowany regularnie i z pomysłem Employee Advocacy może być świetnym elementem strategii marketingowej kancelarii. Dlaczego?
Employee Advocacy to oczywiście nie tylko udostępnianie postów z profilu kancelarii na swoim własnym. To również szereg innych, znacznie bardziej angażujących, ale równocześnie bardziej skutecznych działań. Poniżej kilka przykładów.
Działań może być znacznie więcej. Tak naprawdę ogranicza Cię jedynie Twoja kreatywność… i ewentualnie zasady etyki zawodowej.
Trend na Employee Advocacy to jeden z najciekawszych trendów marketingowych. Wyróżnia go przede wszystkim to, że w centrum stawia człowieka – pracownika. Określany jest również jako H2H – Human to Human Marketing. Liczą się chęci pracownika, jego opinie i jego działania. Kluczową rolę odgrywa człowiek wyjęty ze środka organizacji, a nie zewnętrzny dział marketingu.
Niezbędne dla skutecznego wdrożenia Employee Advocacy w kancelarii są entuzjazm pracowników i ich zaangażowanie. Jeśli pracownicy odmawiają się działań w ramach Employee Advocacy to dla pracodawcy sygnał, że być może nie wszystko jest w porządku. Ostatecznie przecież każdy, kto jest zadowolony ze swojej pracy, nie powinien czuć się skrępowany udostępniając post, oznaczając kancelarię na swoich profilach osobistych czy pisząc artykuł pod marką kancelarii.
Na początek warto więc dać pracownikom dobry przykład – poprzez aktywne działanie w social mediach, otwartość na dyskusje i nowe pomysły i promowanie osiągnięć osobistych pracowników na profilach firmowych. Nie można również zapomnieć o nagradzaniu zaangażowanych pracowników.
Pracownicy mogą być najlepszymi ambasadorami Twojej kancelarii. Warto w strategii uwzględnić – chociażby na próbę – działania poszczególnych prawników. Rezultaty mogą być zaskakujące.
31.03.2025
19.03.2025
17.02.2025