Employee Advocacy w marketingu kancelarii | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Employee Advocacy w marketingu kancelarii

01.08.2019    /    Emilia Kołsut

Aktywnie działasz marketingowo? Twoja kancelaria jest obecna na Facebooku, LinkedIn, a może nawet na Instagramie? Jeśli tak, warto zainteresować się Employee Advocacy. Być może dział marketingu w Twojej kancelarii już istnieje, ale jeszcze o tym nie wiesz. 

Employee Advocacy, a Employer Branding

Employee Advocacy definiuje się jako promocję marki przez pracowników, w szczególności w mediach społecznościowych. To coś odrobinę innego niż Employer Branding, bo głównymi promotorami marki – swoistymi micro-influencerami – są tu pracownicy. W skrócie, można powiedzieć, że Employee Advocacy to Employer Branding oparty o Personal Branding. Marki osobiste poszczególnych pracowników pracują na wizerunek firmy.

Trend na Employee Advocacy wybuchł w ubiegłym roku i wszystko wskazuje na to, że ma się bardzo dobrze. Stał się wręcz elementem kultury wielu dużych organizacji. Szczególnie prężnie rozwija się na LinkedIn. Pewnie zauważyłeś, że Twoi znajomi, a przynajmniej jakaś część z nich, chętnie udostępniają informacje z życia firm, w których pracują. Nawet działania tak subtelne jest udostępnienie informacji o nowym pracowniku z dopiskiem Witamy na pokładzie jest już działaniem w ramach Employee Advocacy.

Employee Advocacy w kancelarii – czy warto?

Realizowany regularnie i z pomysłem Employee Advocacy może być świetnym elementem strategii marketingowej kancelarii. Dlaczego?

  • Większa naturalność. Posty dodawane przez ludzi są odbierane jako znacznie bardziej naturalne niż te dodawane przez marki. Zupełnie inne wrażenie pozostawia post mówiący o najnowszej wygranej sprawie dodany przez dumnych pracowników, a zupełnie inne – udostępniony przez samą kancelarię. Ludzie chętniej wchodzą w interakcje z innymi ludźmi niż z markami. Są więc większe szanse na to, że pogratulują, zostawią komentarz lub puszczą post dalej. Social Media Today podaje, że treści dodawane i tworzone przez pracowników generują aż 8 razy większe zaangażowanie niż informacje zamieszczane przez marki!
  • Relacja win-win. Dzięki polityce Employee Advocacy zyskuje nie tylko kancelaria. Zyskuje również pracownik, ponieważ budując markę kancelarii, buduje również swoją własną. Pisząc artykuły lub posty pod własnym nazwiskiem pracownik rozwija się, a dzięki wykorzystaniu marki kancelarii może dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Pracodawcy nie powinni obawiać się silnych marek osobistych prawników. Ostatecznie przecież grają do jednej bramki.
  • Korzyści wizerunkowe. Rynek prawniczy pozornie zdaje się być przepełniony specjalistami, tymczasem wiele dużych kancelarii ma problemy ze znalezieniem odpowiednich ekspertów. Pomocny może być Employee Advocacy. Inni prawnicy, widząc, że koledzy po fachu są zadowoleni z pracy dużo chętniej dołączą do zespołu. To obszar, w którym Employee Advocacy mocno krzyżuje się z Employer Brandingiem.

Employee Advocacy – przykłady konkretnych działań

Employee Advocacy to oczywiście nie tylko udostępnianie postów z profilu kancelarii na swoim własnym. To również szereg innych, znacznie bardziej angażujących, ale równocześnie bardziej skutecznych działań. Poniżej kilka przykładów.

  • Blog lub baza wiedzy tworzona przez pracowników.
  • Kampanie edukacyjne prowadzone przez pracowników pod marką kancelarii. Wtorki z PZP? Biznesowe środy? Czemu nie!
  • Video content z udziałem prawników.
  • Wsparcie pracowników w procesach rekrutacyjnych kancelarii.
  • Publikacja zdjęć i wydarzeń z życia kancelarii na profilach osobistych.

Działań może być znacznie więcej. Tak naprawdę ogranicza Cię jedynie Twoja kreatywność… i ewentualnie zasady etyki zawodowej.

Najważniejszy jest człowiek – nie zaszkodzi także dobry przykład

Trend na Employee Advocacy to jeden z najciekawszych trendów marketingowych. Wyróżnia go przede wszystkim to, że w centrum stawia człowieka – pracownika. Określany jest również jako H2H – Human to Human Marketing. Liczą się chęci pracownika, jego opinie i jego działania. Kluczową rolę odgrywa człowiek wyjęty ze środka organizacji, a nie zewnętrzny dział marketingu.

Niezbędne dla skutecznego wdrożenia Employee Advocacy w kancelarii są entuzjazm pracowników i ich zaangażowanie. Jeśli pracownicy odmawiają się działań w ramach Employee Advocacy to dla pracodawcy sygnał, że być może nie wszystko jest w porządku. Ostatecznie przecież każdy, kto jest zadowolony ze swojej pracy, nie powinien czuć się skrępowany udostępniając post, oznaczając kancelarię na swoich profilach osobistych czy pisząc artykuł pod marką kancelarii.

Na początek warto więc dać pracownikom dobry przykład – poprzez aktywne działanie w social mediach, otwartość na dyskusje i nowe pomysły i promowanie osiągnięć osobistych pracowników na profilach firmowych. Nie można również zapomnieć o nagradzaniu zaangażowanych pracowników.

Pracownicy mogą być najlepszymi ambasadorami Twojej kancelarii. Warto w strategii uwzględnić  – chociażby na próbę – działania poszczególnych prawników. Rezultaty mogą być zaskakujące.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*