
Kiedy tańszy lead staje się droższym błędem?
31.03.2025
27.10.2023 / Aleksandra Odzimek
Poniższy artykuł pochodzi z szóstego numeru wyjątkowego Magazynu branży prawnej – Magazynu Prawniczego. Jeśli chcesz przeczytać więcej eksperckich artykułów kierowanych do kancelarii…
***
Dynamicznie zmieniające się realia wymagają ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Rośnie ilość dziedzin, w których powinni orientować się prawnicy. Wiedza, a nawet narzędzia, są na wyciągnięcie ręki każdego.
Nowych aplikacji uczymy się dziś raczej szybko i intuicyjnie. Rzadko korzystamy z instrukcji obsługi. To wszystko dzięki projektantom UI (interfejsu użytkownika) i UX (doświadczenia użytkownika), którzy tworzą aplikacje proste i dostępne dla każdego.
Jako graficzka, jestem daleka od stwierdzenia, że aplikacje i generatory mogą unicestwić mój zawód – w końcu to tylko narzędzia. Jestem jednak pewna, że dziś wiele prostych działań można wykonać samodzielnie, bez angażowania np. projektanta.
Zadania, które przekraczają nasze kompetencje lub takie, na które zwyczajnie nie mamy czasu, powinniśmy delegować i pozwolić zająć się nimi specjalistom. Taka współpraca przyniesie nam wiele korzyści i z pewnością warto w nią zainwestować. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze jest to możliwe. Może w danej chwili nie stać nas na usługi agencji reklamowej, może projektant, z którym współpracujemy nie ma akurat czasu na nasze zlecenie lub (najczęściej) potrzebujemy czegoś na wczoraj. Wiem też, że są prawnicy, którzy lubią oderwać się od swoich codziennych obowiązków na rzecz pracy kreatywnej. W takich chwilach przychodzą z pomocą aplikacje, poradniki i… kilka tipów.
Zacznijmy od tego, że każda kancelaria, powinna posiadać swój unikatowy Key Visual. Key Visual to zbiór elementów wizualnych wyróżniających komunikację marki na tle innych marek. Takich elementów może być wiele. Należą do nich np. : logotyp, kolory czy fonty (czcionki), którymi posługuje się kancelaria. Trzymanie się Key Visual’a gwarantuje, że wizerunek Kancelarii będzie spójny i rozpoznawalny. To totalny Must Have!
Najlepszą darmową aplikacją, która pomoże stworzyć grafiki do postów na social media, będzie www.canva.com. (Bardziej szczegółowo na temat Canvy pisaliśmy w 4 numerze magazynu, w artykule “Grafik w todze”). Canva umożliwia wybranie odpowiedniego formatu oraz dysponuje dużą ilością szablonów. Wybrany szablon warto samodzielnie dostosować, zmieniając kolory elementów i wybierając odpowiedni font. Na koniec pozostaje wklejenie w narożniku logotypu kancelarii, dostosowanie komunikatu i voilà!
TIP: Raz przygotowany szablon powinien posłużyć Ci na długo. Zmieniaj tylko zdjęcie (lub ilustrację) i komunikat. Resztę pozostaw bez zmian. Dzięki temu Twoja komunikacja będzie spójna i charakterystyczna. Pamiętaj, aby grafika nie zawierała zbyt dużej ilości treści. Jeśli przesadzisz z ilością tekstu, Twój odbiorca nie będzie już zainteresowany czytaniem treści komunikatu ani kliknięciem w link. Taka grafika nie przyciągnie jego uwagi, a taki jest przecież jej cel.
Obecnie prawie każdy z nas dysponuje dobrym aparatem. Mamy go zawsze przy sobie, w naszym smartfonie. Co jednak sprawia, że zdjęcie wygląda instagramowo? W dużej mierze obróbka, dobry kadr i światło. Tu również przychodzi nam z pomocą aplikacja. Ba! Cała masa aplikacji do szybkiej obróbki, w różnych stopniach zaawansowania. Każdy wybierze coś dla siebie. Dla bardziej wymagających polecam aplikację Adobe Lightroom, dla mniej zaawansowanych – Instagrama lub (moją ulubioną) darmową aplikację VSCO. Po załadowaniu zdjęcia do aplikacji wystarczy je wykadrować (należy obciąć wszystko co niepotrzebne i nieatrakcyjne) oraz wybrać jeden z gotowych filtrów.
TIP: Zapamiętaj w aplikacji swój ulubiony filtr lub zapisz go, jeśli dobierałeś ustawienia samodzielnie. Staraj się korzystać tylko z niego. Dzięki temu Twoje konto na Instagramie i galeria na Facebooku będą wyglądały spójnie i profesjonalnie.
Prowadzisz bloga? Jeśli tak, to na pewno wiesz, że dodanie zdjęcia lub ilustracji do wpisu sprawia, że od razu staje się on bardziej atrakcyjny. Większość layoutów blogów wymusza dodanie zdjęcia wyróżniającego. Im lepsze zdjęcia, tym cały blog wygląda estetyczniej.
TIP: Jeśli nie masz czasu i możliwości zrobienia zdjęcia samodzielnie, korzystaj z darmowych banków zdjęć. Moją ulubioną bazą jest www.unsplash.com, w której znajdziesz wiele atrakcyjnych fotografii na każdy temat. Uważaj jednak, bo darmowe portale cieszą się dużą popularnością. Jeśli więc zależy Ci na wyróżnieniu się – skorzystaj z płatnej bazy. Gotowe zestawy zdjęć dedykowane wyłącznie branży prawnej znajdziesz na www.legalove.pl. Jeśli jednak zechcesz dodać do wpisu własnoręcznie wykonane fotografie pamiętaj, aby były dobrej jakości. Upewnij się, czy dodane zdjęcie na pewno jest ostre. Jeżeli chcesz skorzystać ze zdjęcia pochodzącego z zasobów Google – zwróć uwagę na licencję, jaką jest objęte!
Stories, inaczej relacja, to materiał, który po opublikowaniu jest widoczny dla obserwatorów przez 24 godziny. Pierwszy raz pojawiła się na Snapchacie, ale prawdziwy boom na relacjonowanie rozpoczął się na Instagramie. Aktualnie dodawanie relacji jest możliwe również na Facebooku, LinkedIn i Twitterze.
Relacje to bardzo skuteczny sposób na dotarcie do potencjalnych klientów. To właśnie dzięki nim możemy dzielić się swoimi przeżyciami z obserwującymi. Możemy też ich edukować, poinformować o czymś, czy zachęcić do przejścia w konkretne miejsce (oferta, www). Możemy też traktować Stories sprzedażowo i zachęcać odbiorców do skorzystania z naszych usług i produktów.
Tworzenie relacji jest naprawdę proste. Nie potrzebujemy do tego żadnej dodatkowej aplikacji. Jeśli jednak chcesz, żeby Twoje relacje były bardziej profesjonalne oraz spójne ze sobą i z resztą komunikacji (co jak już wiesz, jest bardzo ważne), możesz skorzystać z kilku wskazówek.
TIP: Jeśli umiesz już posługiwać się aplikacją Canva, wykorzystaj ją do tworzenia swoich wyjątkowych Stories. Canva ułatwi Ci zadanie, proponując odpowiedni format i gotowe szablony. Wybierz szablon i dostosuj go do Key Visual swojej kancelarii (zmieniając kolory i fonty). Stwórz kilka planszy. Następnie uzupełnij treścią… i opublikuj. Gotowe! Pamiętaj jednak, aby w przyszłości korzystać z tego samego szablonu.
Mniej zaawansowaną, ale równie dobrą, darmową aplikacją do tworzenia Stories, jest Unfold. Pamiętaj, że na Instagramie możesz zapisać (wyróżnić) swoje relacje na stałe, tak aby były dostępne dla Twoich obserwatorów po upływie 24 godzin. Możesz w ten sposób stworzyć kompendium wiedzy na wybrane tematy!
Oferty większości kancelarii wyglądają bardzo podobnie. Są dokumentami tekstowymi, których skład zwykle pozostawia wiele do życzenia. W środku znajdują się ściany za długich, nieatrakcyjnych tekstów. Dobrze przygotowana oferta to skarb, który sprzedaje usługi. Liczy się nie tylko wnętrze, ale też opakowanie. Co i jak można poprawić?
Możesz też skorzystać z gotowego szablonu, dedykowanego Twojej branży. Znajdziesz go na stronie www.legalove.pl.
Choć drukowane wizytówki tracą na popularności i już dziś zastępowane są nowocześniejszymi rozwiązaniami, czasem nadal z nich korzystamy. Jeśli skończył Ci się zapas wizytówek, a niebawem czeka Cię branżowy networking, zobacz, co możesz zrobić.
TIP: Bardzo podstawową wizytówkę wygenerujesz szybko na stronie www większości drukarni internetowych, które zajmują się ich produkcją. Będzie to kwestia uzupełnienia kilku danych, które następnie wskoczą w odpowiedni, prosty szablon. Potem zostaje już tylko oczekiwanie na paczkę z drukarni. Jeśli jednak masz trochę więcej czasu, odsyłam Cię do znanej i lubianej Canvy. Znajdziesz tam całą masę świetnych szablonów, które możesz samodzielnie edytować i dostosować pod siebie. Canva da Ci możliwość bezpośredniego zlecenia wizytówek do druku za jej pośrednictwem!
Jak widzisz, NIEgrafiku – nie potrzebujesz zaawansowanych programów, tajemnej wiedzy, stażu w agencji reklamowej, czy dyplomu ASP, aby samodzielnie stworzyć podstawowe materiały dla swojej kancelarii. Oczywiście wymaga to odrobiny chęci, zaangażowania i zdobycia kilku nowych umiejętności. Mam jednak nadzieję, że porady i aplikacje, którymi się podzieliłam, okażą się dla Ciebie przydatne. Powodzenia w kreatywnej pracy!
31.03.2025
19.03.2025
17.02.2025