
Twoja marka potrzebuje głosu pracowników
15.04.2025
18.01.2024 / Aleksandra Odzimek
Chcesz przygotować e-booka, jednak nie masz możliwości poprosić o wsparcie graficzne specjalisty? Nic straconego! Nasza projektantka graficzna przygotowała kilka porad, dzięki którym przekonasz się, że samodzielne przygotowanie e-booka wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać!
1. Korzystaj z intuicyjnych narzędzi.
Chcesz (lub jesteś zmuszony) projektować sam/sama? Nie posiadasz programu Adobe InDesign? Nic straconego! Do stworzenia estetycznego e-booka wykorzystaj aplikację Canva. Znajdziesz tam całą masę atrakcyjnych szablonów. Możesz także skorzystać z dobrze znanego programu Power Point lub Google Prezentacje.
2. Nie justuj i dbaj o czytelność.
Tekst wyrównany do lewej znacznie podwyższa komfort czytania na ekranach. Dzięki ułożeniu tekstu w chorągiewkę, oko czytelnika łatwiej odnajduje się w tekście i wolniej męczy. Dobierz czytelny (i spójny z marką) font dla nagłówków i tekstu głównego. Sprawdź, czy wybrana wielkość będzie czytelna na ekranie smartfona.
3. Niech wiedzą, że jest Twój!
E-book, który tworzysz powinien być spójny wizualnie z Twoją marką. Pamiętaj o tym dobierając kolory oraz fonty! Nie eksperymentuj. Czytelnik już od pierwszej strony powinien skojarzyć język wizualny z Tobą lub Twoim brandem.
4. Wytrop wiszące spójniki.
Zasady są po to, aby je łamać. Ale tej jednej się trzymajmy. Wiszące spójniki w tekście nie są fajne. Znajdź wszystkie samotne: a, i, o, u, w, z, wiszące na końcach wersów i przenieś je do kolejnej linijki. Pozostawienie ich jest uznawane za błąd typograficzny!
5. Zamiast długich wyjaśnień, infografika!
Nie od dziś wiadomo, że najlepiej przyswajamy informacje podane w formie wizualnej. Zastanów się, czy któryś z fragmentów e-booka jesteś w stanie przedstawić za pomocą infografiki. Jeśli korzystasz z Canvy, to nic trudnego. Możesz tam liczyć na obszerną bazę grafik, ikon i zdjęć.
Zacznij tworzyć już dziś!
15.04.2025
10.03.2025
10.01.2025