MPP#108 Stawka godzinowa u prawników to początek drogi – Adam Sornek i Jacek Stanisławski
01.05.2024
02.04.2024 / Paulina Błażyca z Fundacji Court Watch Polska
W świetle dzisiejszych realiów kancelarie wkraczają na arenę walki o talenty z zaciętością, jakiej może pozazdrościć nawet najbardziej zwinna korporacja technologiczna. Bo choć kiedyś bycie jednym z prawniczych gigantów gwarantowało pokrycie potrzeb zatrudnienia na lata, dzisiaj to nie wystarcza. Rynek pracy to już nie tylko wyścig o najlepszych prawników, to gra o dominację na coraz bardziej nieprzewidywalnym terenie.
Absolwenci prawa, poszukując zatrudnienia, nie kierują się tylko kwestią płac. Dlatego kancelarie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stania się nie tylko płacodawcą, ale także mentorem, inspiratorem i miejscem, w którym nie liczą się tylko umowy i statystyki sukcesu. Pozycjonowanie się jako „the place to be” dla młodych talentów to teraz konieczność. Jest też niemal wymaganiem, żeby renomowana firma aktywnie angażowała się w działalność dobroczynną, kulturową czy społeczną i w ten sposób przyciągała do siebie młodych kandydatów. Innowacyjne metody rekrutacyjne stają się więc narzędziem w walce o uwagę i zaangażowanie tych najlepszych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Konkurencyjny charakter rynku wymusza na kancelariach potrzebę inwestycji w skuteczne strategie rekrutacyjne, które pozwolą im wyróżnić się i przyciągnąć najlepsze talenty.
Jednym z głównych wyzwań jest identyfikacja i przyciągnięcie odpowiednich kandydatów. W obliczu dużej liczby kancelarii na rynku oraz zmiennych preferencji kandydatów z młodych pokoleń, znalezienie osób o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu może być trudne. Ponadto z powodu rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych prawników, konkurencja o te talenty jest coraz większa.
Według raportu ATERIMA HR „Zawodowy alfabet pokolenia Z” – niemal 40% badanych deklaruje, że mogliby pracować w jednej firmie nawet całe życie, gdyby praca była atrakcyjna (w badaniu wzięło udział 1162 młodych osób).
Utrzymanie kandydatów w dłuższej perspektywie czasowej stanowi kolejne wyzwanie. Kandydaci cechujący się pożądanymi umiejętnościami są często poszukiwani przez wiele firm. Aby zatrzymać pracowników na dłużej, kancelarie muszą zapewnić im atrakcyjne warunki pracy, możliwości rozwoju oraz satysfakcjonującą perspektywę kariery.
Dlatego, skuteczna strategia rekrutacji = identyfikacja pożądanego kandydata + dopracowana oferta + atrakcyjna propozycja pracy z perspektywą na długofalowy rozwój
Budowanie atrakcyjnego wizerunku pracodawcy to przede wszystkim:
Działania te nie tylko budują pozytywny wizerunek pracodawcy, ale także mogą przyczynić się do zwiększenia zaangażowania pracowników oraz ich satysfakcji z pracy, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjnej pozycji kancelarii na prawniczym rynku pracy.
Jak więc przyciągnąć najlepsze talenty do firmy? Ciekawy pomysł zaproponowała kancelariom Fundacja Court Watch Polska. Organizując konkurs dla studentów i absolwentów prawa na najlepszą glosę „Ars boni et aequi – Sztuka tego, co dobre i sprawiedliwe” partnerzy wydarzenia zyskali nie tylko możliwość pozycjonowania brandu i realizacji projektu CSR. Kancelarie mogły również zaproponować staż lub praktyki dla zwycięzców.
Efekt? Zwycięstwo na wielu frontach, w którego skład wchodziła zarówno odpowiednia strategia rekrutacyjna (którą zajęła się fundacja), jak i ciekawa oferta konkursu dla młodych prawników (również zaopiekowana przez fundację).
Poziom zaprezentowany przez glosatorów jest bardzo wysoki. Mówimy tu o młodzieży prawniczej, studentach trzeciego lub czwartego roku. Mnie przede wszystkim ujęła głęboka profesjonalność i głębokie wejście w poruszane tematy, ale z drugiej strony pewna świeżość i niekonwencjonalność rozwiązań. A to jest napewno coś, co jest mile widziane w świecie prawniczym. […] Ta profesjonalność, ale też świeżość podejścia to są atuty, z którymi się tutaj zetknęliśmy.
Bycie partnerem konkursu na glosę dało nam przede wszystkim obcowanie z młodymi ludźmi. Młodzi ludzie, studenci, absolwenci wydziałów prawa to jest przyszłość naszej kancelarii. Jeśli miałabym powiedzieć, gdzie jest ten obszar, gdzie “łowimy”, jeśli można tak ująć, mądre głowy, to są właśnie takie inicjatywy, jak te organizowane przez Fundację Court Watch Polska. Tu mamy do czynienia z prezentacją w pełni wiedzy prawniczej i to jest takie miejsce, w którym dowiemy się o tych ludziach i ich umiejętnościach więcej niż na jakiejkolwiek rozmowie rekrutacyjnej. Dlatego wartość udziału dla naszej kancelarii jest bardzo duża i dlatego też zdecydowaliśmy się przyznać nagrodę w postaci możliwości odbycia stażu w naszej kancelarii.
– mec. Paweł Lewandowski, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Co jeszcze proponuje Fundacja Court Watch Polska? Już w kwietniu premierę będzie miała aplikacja mobilna dla wolontariuszy –obserwatorów rozpraw sądowych. Choć może się wydawać, że ma ona niewiele wspólnego z rekrutacją, to w rzeczywistości stanowi narzędzie, które kancelarie mogą wykorzystać do wsparcia procesu pozyskiwania najlepszych talentów.
Wolontariusze Court Watch to:
Aplikacja zapewnia dostęp partnerom do tej wyjątkowej grupy młodych ludzi jako platforma do promocji praktyk, staży, konkursów. Dzięki niej kancelarie mogą aktywnie uczestniczyć w społecznych inicjatywach, co wzmocni ich pozytywny wizerunek. Fundacja Court Watch Polska od 14 lat dociera bezpośrednio na szkoleniach i spotkaniach do grupy około 700 studentów prawa rocznie. To co roku odnawialna grupa, która współtworzy największy na świecie Obywatelski Monitoring Sądów na świecie. Do dziś Fundacja zaangażowała w pracę społeczną 3745 młodych prawników, którzy przeprowadzili łącznie 55823 obserwacji rozpraw sądowych.
Jak to działa:
Czy aplikacja mobilna zastąpi kilkuetapowy proces rekrutacji? Warto się przekonać. Premiera już wkrótce, natomiast szczegóły oferty znajdziesz tutaj.
01.05.2024
02.04.2024
10.01.2024
Brak komentarzy
Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.
Dodaj komentarz