Udana współpraca z drukarnią | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Udana współpraca z drukarnią

12.10.2017    /    Przemysław Tomczak

Każda kancelaria prędzej czy później rozpocznie współpracę z drukarnią. Niezwykle trudno działać dziś zawodowo bez wizytówki, papieru firmowego, kopert czy rollupu. W tym artykule doradzę jak uniknąć problemów w druku oraz o co zadbać aby współpraca z drukarnią przebiegała bezstresowo.

Logo w dobrej jakości

Wiem z autopsji, że kancelarie bagatelizują ten temat. Jednak po wydruku rollupu okazuje się, że logo jest nieczytelne i poszarpane. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zlecić projektantowi przygotowanie tzw. “Paczki Logotypów”, która będzie zawierała logo w odpowiednich rozdzielczościach i różnych formatach. Szczególnie wartościowe są dwa formaty: wektorowy PDF oraz rastrowy PNG. Ten drugi format nie powinien zawierać tła.

Przykładowe logo zapisane w niskiej rozdzielczości:

Zdjęcia z sesji

Prawnicy coraz częściej decydują się na profesjonalną sesję zespołu na potrzeby strony internetowej. Zdjęcia tego typu z reguły przygotowane są w niskiej, internetowej rozdzielczości 72 ppi.  Problem pojawia się kiedy redaktorzy gazet lub graficy proszą kancelarie o przesłanie zdjęć w wysokiej jakości. Dlatego warto zawczasu poprosić fotografa o dodatkowy format zdjęć oraz zachować je na firmowych dyskach do czasu kiedy będą one niezbędne.

Przykładowe zdjęcie biznesowe dobrej jakości. Fot. Fotograficzny zakład

Księga znaku

O konieczności posiadania księgi znaku pisałem w artykule “Czy kancelaria potrzebuje księgę znaku?”. Jeżeli nie chcemy przeżyć rozczarowania widząc zdeformowaną nazwę kancelarii lub pokracznie zamieszczone logo zlećmy grafikowi przygotowanie tego typu księgi.

Przykładowa księga znaku:

Grafiki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Jeżeli kancelaria chce wydrukować zdjęcia warto pozyskać je ze stron, które posiadają zasoby fotograficzne w wysokiej rozdzielczości. O takich źródłach pisała na naszym portalu Aleksandra Jurek w artykule: “Skąd brać zdjęcia i inne darmowe materiały na stronę kancelarii?

Próbne wydruki

Bywa tak, że otwierając przesyłkę z drukarni przeżywamy duże rozczarowanie. Częstym “winowajcą”  jest kolor. Z reguły kolor, który widzimy na ekranie komputera ma inny odcień niż ten na wydruku. Więc zanim zdecydujemy się na druk o dużym nakładzie koniecznie zróbmy tzw. wydruk próbny. Wtedy upewnimy się, czy jakość projektu oraz kolor spełnia nasze oczekiwania nie tracąc przy tym zdrowia i masy pieniędzy.

Podsumowanie

Zlecając projekty graficzne lub zdjęcia fotograficzne dbajmy o to by otrzymać od twórców dzieła materiały w dobrych rozdzielczościach i odpowiednich formatach. Dzięki czemu unikniemy problemów w przyszłości i zaoszczędzimy sporo czasu podczas współpracy z drukarnią.

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*