Kancelaria na Facebooku, czyli jak zamienić odbiorcę w klienta | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Kancelaria na Facebooku, czyli jak zamienić odbiorcę w klienta

08.11.2018    /    Emilia Kołsut

Facebook to potęga – prawnicy również już to wiedzą. Kancelaryjne profile wyrastają jak grzyby po deszczu… i nie ma co się dziwić. Sprytnie prowadzony profil na Facebooku to genialny sposób na dotarcie do rzeszy osób potencjalnie zainteresowanych usługami kancelarii. Problem w tym, że wiele z tych profili prowadzonych jest… cóż, dość nieudolnie. Przekłada się to na nieefektywność i późniejsze narzekania, że “w branży prawniczej działają tylko polecenia”. Te czasy minęły. Należy jednak podejść do Facebooka z głową.

Po pierwsze – czy Twoja kancelaria na pewno potrzebuje Facebooka?

Fakt, że profil na Facebooku ma już pewnie co druga kancelaria nie oznacza, że Ty też musisz. W wielu przypadkach będzie to świetne narzędzie marketingowe, ale zanim założysz profil swojej kancelarii, pomyśl do kogo chciałbyś dotrzeć… i czy te osoby na pewno buszują po Facebooku w poszukiwaniu prawnika.

Na pewno będzie to miało sens, jeśli zajmujesz się tak popularnymi gałęziami prawa jak prawo gospodarcze czy rodzinne – przedsiębiorców na Facebooku nie brakuje, a z problemami na gruncie prawa rodzinnego spotyka się każdy z nas. Musisz się jednak liczyć z dużą konkurencją.

Dużo trudniej będzie jednak przebić się kancelariom, które nie są “od wszystkiego” i zajmują się tylko wąską, często niszową gałęzią prawa. Odbiorcy na Facebooku to zawsze taki miszmasz – część z nich faktycznie będzie zainteresowana Twoimi usługami, część trafi na nie całkowicie przypadkowo. Być może w przypadku niektórych specjalizacji warto postawić na inne formy promocji. Prawnik który kieruje swoje usługi do np. urzędów czy instytucji państwowych, nie skorzysta z potencjału marketingowego Facebooka, bo tego typu klientów zdobywa się w inny, ściśle określony sposób.

Prawniku, pamiętaj, że Facebook to nie sala sądowa

Prowadząc jakąkolwiek komunikację w social mediach, pamiętaj że dotrzesz prawdopodobnie do wielu osób. Nie każda z nich będzie prawnikiem, ba! – nie każda z nich będzie wykształcona. Każdą z nich może jednak spotkać w życiu sytuacja, w której będzie potrzebowała prawnika. Musisz więc pisać w taki sposób, aby każdy zrozumiał co chcesz przekazać.

Łacinę i powszechnie nielubiany, prawniczy żargon zostaw na inne okazje. Staraj się pisać w sposób interesujący, wzbudzać zainteresowanie, a czasami nawet – kontrowersję. Wszystko to zamknij w rozsądnej ilości znaków – użytkownicy Facebooka nie spojrzą nawet na post przypominający elaborat.

Na przykładzie – czy Twoje zainteresowanie bardziej wzbudziłby post o treści:

W dniu 21 października, w sprawie o sygn. I C 543/ XX Apelacyjny w X orzekł, że podstawą do uzyskania zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej może być sam fakt ich naruszenia. Możliwość uzyskania zadośćuczynienia nie jest zatem zależna od równoczesnego wystąpienia szkody na osobie.

Czy może taki?

Każdy z nas jest pacjentem – Ty także. Jeśli personel medyczny naruszy Twoje prawa, możesz walczyć o zadośćuczynienie – nawet jeśli nie doznałeś szkody. Spotkała Cię taka sytuacja? Przeczytaj ciekawy wyrok Sądu Apelacyjnego w X.

Widzisz różnicę? Twoich odbiorców interesują konkrety. I Ty, jako specjalista, z pewnością możesz mu ich dostarczyć.

Co i ile publikować?

Wiesz już jak powinieneś komunikować się z odbiorcami. No dobrze, ale co możesz im zaproponować?

  • Informacje o nowych wpisach na blogu kancelarii – jeśli go prowadzisz. Jeśli nie, przeczytaj czy nadal warto.
  • Aktualności z kancelarii. Ktoś z Twoich pracowników napisał ciekawy artykuł? Zmieniliście lokalizację? Ktoś dołączył do zespołu? Organizujecie konferencję? A może chcecie wstawić świąteczne selfie w czapkach mikołajów? Na wszystko to znajdzie się miejsce na Facebooku.
  • Informacje o ciekawych wydarzeniach organizowanych przez kancelarię lub takich, w których bierzecie udział. A nuż organizator odwdzięczy się tym samym i oznaczy w swoim poście profil Twojej kancelarii? To oznacza nowych odbiorców… a o to przecież chodzi!
  • Ważne zmiany w prawie, dostosowane do grupy Twoich potencjalnych klientów. Jeśli chcesz dotrzeć do przedsiębiorców, informowanie o zmianach w prawie sportowym może być nieefektywne.
  • Aktualności z orzecznictwa. Tutaj jednak zachowaj umiar. Orzeczenia są interesujące dla prawników, ale to co jest interesujące dla Ciebie jako praktyka, niekonieczne będzie dotyczyło potencjalnych klientów. Specjalnie wybrałam taki przykład do pokazania różnicy pomiędzy postami. Przegląd orzecznictwa to moje (i nie tylko moje) pierwsze skojarzenie z profilem kancelarii. Skup się na kilku, naprawdę przełomowych orzeczeniach w miesiącu i nie męcz nimi swoich odbiorców.

Co do ilości postów w tygodniu – nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wbrew pozorom, to zajęcie pochłania sporo czasu. Na początek powinny wystarczyć ok. 3-5 ciekawych i angażujących postów w tygodniu. Jeśli nie musisz prowadzić profilu samodzielnie i możesz zlecić to swojemu pracownikowi, copywriterowi lub zewnętrznej firmie – może być ich dużo więcej.

jak prowadzić profil firmowy na facebooku

Jak prowadzić profil kancelarii?

Facebook rządzi się swoimi prawami. Wiesz już, że musisz pisać prosto i konkretnie. To jednak nie wszystko. Czym więcej reakcji (lajków, komentarzy, udostępnień) zbierze Twój post, tym więcej potencjalnych klientów go zobaczy. Dlatego bardzo ważne jest, abyś pisał w sposób angażujący. Zadawaj swoim odbiorcom pytania, prowokuj do dyskusji, odpowiadaj na komentarze i wiadomości prywatne. Daj się poznać – komentuj treści udostępniane przez innych użytkowników, szczególnie z branż pokrewnych lub takich, wśród których szukasz Klientów.

Pamiętaj, żeby nie zaniedbywać aspektu wizualnego swoich postów. Zawsze warto zaopatrzyć post w pasującą grafikę – to ona jako pierwsza przyciągnie wzrok odbiorcy. Jeśli kierujesz odbiorców do jakieś strony, Facebook prawdopodobnie pobierze grafikę z tej strony, np. zdjęcie z blogowego wpisu. Jeśli jednak planujesz opublikować “suchy” test, koniecznie pomyśl o grafice. Zdjęcie z popularnych stocków lub prosta grafika wykonana w darmowej Canvie, sprawdzi się lepiej niż kompletny brak oprawy graficznej.

Promować czy nie promować – oto jest pytanie

Facebook znacznie ograniczył zasięgi darmowych postów. Jeśli dopiero zaczynasz i masz problem ze zdobyciem jakichkolwiek polubień – może warto rozważyć tę opcję.

Możesz ustawić promowanie samodzielnie lub zlecić to komuś, kto się na tym zna. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Znam przypadki, w których firmy wydając grube pieniądze na promocję, otrzymywały w zamian 5 polubień. Klucz tkwi w odpowiednich ustawieniach promowania – nie na darmo jak grzyby po deszczu wyrastają firmy, które się w tym specjalizują. Jeśli zdecydujesz się na promocję, poczytaj najpierw o tym jak to zrobić i ile warto zainwestować na początek.

Facebook, a employer branding

Facebook może również stanowić dla kancelarii świetne narzędzie do budowania marki jako pracodawcy. Kancelarie, którym zależy na byciu postrzeganym jako “pracodawca z wyboru” często ukierunkowują swoje działania właśnie na Facebooka. Informują o wydarzeniach z firmy, organizowanych szkoleniach i konferencjach, poszukiwaniach pracowników… a wszystko to w przyjaznej odbiorcy formie, znacznie luźniejszej niż oficjalne ogłoszenia na stronie internetowej firmy.

Przykładem profili, będących składnikiem employer brandingu firmy, są konta WolfTheiss z Wiednia, Grant Thornton oraz profil kancelarii Filipiakbabicz.

Nie lekceważ mocy social mediów – działaj, zanim ubiegnie Cię konkurencja

Ten artykuł to tylko telegraficzny skrót informacji przydatnych działającym na Facebooku prawnikom. Facebook to temat rzeka… i niejedna mądra głowa zastanawia się nad tym jak uczynić z facebookowego profilu skuteczne narzędzie marketingowe. Stale zmieniające się algorytmy Facebooka, wpływające na to kto i ile Twoich postów widzi, nie ułatwiają tego zadania.

Na początek, warto jednak wcielić w życie kilka powyższych wskazówek. Fakt, że na Facebooku warto być, w przypadku wielu kancelarii nie ulega wątpliwości. Konkurencja na rynku usług prawniczych jest coraz większa. Rozsądne korzystanie z social mediów może znacznie wpłynąć na ostateczny sukces marketingowy.

Jeśli prowadzisz już profil swojej kancelarii na Facebooku, lub właśnie zdecydowałeś się go założyć koniecznie wypróbuj nasze wskazówki. Daj później znać, jak poszło!

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*