5 darmowych narzędzi Google przydatnych w e-marketingu

05.12.2018    /    Maciej Czechlewski

Twoja kancelaria właśnie uruchomiła nową stronę internetową? A może już od dawna masz stronę, ale nie jesteś pewien czy właściwie spełnia ona swoje zadanie?

Aby zaistnieć na rynku i utrzymać przy sobie klientów, dobrze jest wykonać pewne działania marketingowe. Oczywiście, jeżeli nie chcesz tracić swojego czasu na tę część rozwoju kancelarii lub chcesz, aby działania te były wykonane kompleksowo, możesz zatrudnić specjalistów. Jeżeli jednak Twój budżet nie pozwala jeszcze na outsourcing profesjonalnych usług marketingowych, bo dopiero rozkręcasz swój biznes, możesz sam użyć pewnych narzędzi oferowanych przez Google. W podstawowym zakresie wspomogą one Twój e-marketing. Oto kilka z nich.

Google Analytics

To narzędzie analityczne jest prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tego kto, gdzie i kiedy odwiedził Twoją stronę oraz jak się na niej zachowywał. Dzięki GA możesz dowiedzieć się kim są Twoi odbiorcy: jaki jest ich wiek i zainteresowania, a także z jakiego miejsca i urządzenia odwiedzili Twoją witrynę. Liczne raporty dadzą Ci wiedzę np. na temat tego, jakie podstrony były najchętniej odwiedzane, jak odbiorcy trafili na stronę i jak długo na niej pozostali. Wykorzystanie tego narzędzia w pełni, wymaga dużo praktyki, ale pozwala na szybkie uzyskanie cennych informacji o Twoich potencjalnych klientach.

Google Search Console

To tak naprawdę zbiór różnych narzędzi, dających właścicielowi serwisu kontrolę nad wieloma aspektami ważnymi w SEO. Nie tylko pozwala na wgląd w stan indeksu Twojej strony, ale także pomaga w szybszym zaindeksowaniu nowych treści. Wskazuje istotne błędy, które należy poprawić, jak np. brakująca mapa witryny lub błędy serwera. Udostępnia cenne informacje o linkach wewnętrznych i zewnętrznych.

PageSpeed Insights

Od niedawna czas ładowania strony jest bardzo ważnym czynnikiem. Google bierze go pod uwagę przez przy pozycjonowaniu. Dzięki PageSpeed Insights nie tylko można sprawdzić jak szybko strona ładuje się na komputerze i telefonie, ale można również uzyskać informacje co należy poprawić, aby strona działała szybciej.

Google Moja Firma

O tym dlaczego warto dodać wizytówkę swojej firmy w Google Maps pisaliśmy już w tym artykule. W dużym skrócie chodzi o to, aby pomóc przyszłym klientom w znalezieniu nas nie tylko poprzez treści zawarte na stronie, lecz także dzięki wykorzystaniu lokalnego potencjału. Dodatkowo ułatwiamy zlokalizowanie siedziby i skontaktowanie się z nami za pomocą jednego kliknięcia w telefonie.

 

Google Trends

Dzięki temu ciekawemu narzędziu od Google, możemy dowiedzieć się np. czy usługa jaką chcemy wprowadzić do oferty lub produkt z nią związany jest aktualnie w trendach. Wprowadzając konkretną frazę widzimy czy i kiedy była ona popularna w zapytaniach Google. Wyniki można filtrować zarówno po lokalizacji jak i przedziale czasowym, który nas interesuje.

To oczywiście tylko kilka z narzędzi jakie udostępnia nam Google. Oprócz nich, jest również wiele narzędzi analitycznych innych twórców. Niektóre z nich są dużo bardziej zaawansowane – najczęściej są również płatne. Dają jednak użytkownikowi całe spektrum wiedzy na temat obecności w sieci. Użycie tych wymienionych w artykule jest dobrym krokiem w kierunku rozpoczęcia e-marketingu. Nie wymaga od nas również żadnego wkładu finansowego.

 

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*