Jak promować usługi oraz kancelarie prawne?

Jak promować usługi oraz kancelarie prawne?

05.02.2024    /    Redakcja MarketingPrawniczy.com

Jak promować usługi oraz kancelarie prawne? – zapytał prawnik marketingowca, oczekując szybkiej i prostej odpowiedzi. Niestety – rozczarujemy Cię już na samym początku – takowe po prostu nie istnieją. 

Tak jak w przypadku jednej osoby sprawdzi się dieta wegańska, a w przypadku innej ketogeniczna, tak w przypadku jednej kancelarii sprawdzi się… no właśnie. Jest XXI wiek,  a sposobów na to, jak promować usługi oraz kancelarie prawne, jest znacznie więcej niż wyłącznie pisanie prawniczego bloga czy prowadzenie profili na LinkedIn. Ale po kolei.

Jak promować usługi oraz kancelarie prawne? – krok pierwszy – określenie celów

Wybacz, ale w tym artykule nie będziemy wypisywać konkretnych narzędzi. Pole manewru jest nieskończone – w praktyce prawnicy promują swoje usługi w newsletterze, w social mediach (tak, na TikToku też!), na stronie WWW i prawniczym blogu, na LinkedIn, ale też na billboardach, a nawet… w telewizjach śniadaniowych. Wybór narzędzi jest jednak wtórny. Aby promocja usług kancelarii była skuteczna, warto zacząć od określenia celów. Bo tak – nie zawsze są one oczywiste.

  • Część organizacji, chce popracować nad wizerunkiem, bo realizują duże i ambitne projekty, a jednak w branży i wśród klientów są kompletnie anonimowi.
  • Inni są nastawieni na sprzedaż – wizerunek nie jest ważny, byle pozyskiwać leady, umawiać się na spotkania, podpisywać umowy i sprzedawać, sprzedawać, sprzedawać.
  • Jeszcze inni chcą połączyć oba te cele.
  • Istnieje też całkiem spora grupa prawników, która z dużej organizacji przechodzi na swoje i potrzebuje marketingowego wsparcia, aby biznesowy start był jak najłatwiejszy.

Zanim więc zaczniesz zastanawiać się, CO zrobić, zastanów się, PO CO właściwie chcesz to zrobić. Jaki jest Twój cel? Czy Twój cel jest SMART (na pewno znasz tę metodykę!)?  Czy masz zasoby (czas, ludzi), aby potencjalnie go zrealizować? Co dzięki temu zyskasz, w jakim miejscu pozwoli Ci się to znaleźć… i czy się w nim odnajdziesz (nie sztuka sprzedać obsługę stu spraw frankowych, sztuką jest ich późniejsze jakościowe obsłużenie!).

Dlatego zaufaj nam. I zacznij od celów.

Jak promować usługi oraz kancelarie prawne? – krok drugi – określenie kompetencji zespołu

No dobrze, cele wybrane – załóżmy, że chcemy popracować nad wizerunkiem i widocznością kancelarii w sieci. Snujemy więc ambitne plany o tym, jak to będziemy nagrywać videobooki, podcast, a dodatkowo – szarpniemy się na wizytę w TV w charakterze ekspertów!

BŁĄD.

To nadal nie jest moment na wskazywanie konkretnych narzędzi. To moment na analizę realnych możliwości zespołu – osób, które mają być zaangażowane w marketing. Może okazać się, że:

  • W zespole nie ma ani jednej osoby, która dobrze czułaby się przed kamerą i trzeba pomyśleć o formach marketingu, w których występowanie przed nią nie jest niezbędne.
  • W zespole kompletnie nie ma osób, które lubią pisać, więc długie, merytoryczne artykuły na blogu odpadają.
  • W zespole są osoby, które uwielbiają się wygłupiać i mają doskonałe poczucie humoru, więc może warto pomyśleć np. o serii edukacyjnych memów.

Możliwych kombinacji kompetencyjnych zespołu jest wiele. Ważne, aby przed wyborem konkretnych narzędzi po prostu je zmapować. W przeciwnym razie marketing nadal pozostanie tylko w sferze planów lub jego realizacja będzie szła jak po grudzie. A po pierwszym miesiącu wszystkim się odechce.

Jak promować usługi oraz kancelarie prawne? – krok trzeci – cierpliwość 

Istnieje jeszcze jedna czynność, o której nie można zapominać, przymierzając się do promocji usług  kancelarii prawnej. Jest nią uzbrojenie się w cierpliwość.

Usługi prawnika nie są soczkiem pomarańczowym ani gumą do żucia – nie kupuje się ich bez większego zastanowienia. Relacja prawnik-klient wymaga budowy zaufania  – zwłaszcza gdy mówimy o kancelariach działających w sektorze B2B.

Oczekiwane efektów po pierwszym miesiącu działań niechybnie prowadzi do rozczarowania, a nierzadko zniechęcenia się do marketingu. I pozwala konkurencji na pozostawienie nas w tyle.

Usługi kancelarii prawnych trzeba promować z głową – pytaj w razie wątpliwości

Prawnicy zajmują się prawem, nie marketingiem – masz więc pełne prawo nie wiedzieć, jak, kiedy i od czego najlepiej zacząć. Grunt, żeby nie działać na oślep, rzucając makaronem o ścianę. Twój budżet nie jest przecież z gumy.

Jeśli chcesz skutecznie komunikować usługi swojej kancelarii i sprawić, aby usłyszał o nich świat, zacznij od konsultacji z profesjonalistami. Pomożemy wznieść marketing Twojej kancelarii na zupełnie nowy poziom.

SPRAWDŹ, CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ

Lub po prostu napisz do nas:

 

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*