Networking: Jak rozpocząć rozmowę z innymi uczestnikami konferencji? | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

Networking: Jak rozpocząć rozmowę z innymi uczestnikami konferencji?

12.06.2024    /    Ola Małecka

Jako prawnik / prawniczka prawdopodobnie bierzesz udział w konferencjach i spotkaniach branżowych przynajmniej kilka razy w roku. Prawdopodobnie też często słyszysz i czytasz, że to świetna okazja do networkingu i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. W internecie znajdziesz dziesiątki artykułów poświęconych temu, jak ważne jest poznawanie osób na konferencjach, jednak niewiele jest treści, jak to faktycznie zrobić. Nie oszukujmy się, nie każdy ma łatwość w rozpoczynaniu rozmowy z przypadkowymi osobami, z którymi połączyło nas stanie we wspólnej kolejce do rejestracji. 

Uśmiech to połowa sukcesu

To nie żart! Uśmiech świadczy o dobrych emocjach i otwartym nastawieniu, a to znacznie ułatwia przełamanie pierwszych lodów. Jeśli połączysz go z miłym powitaniem i przedstawieniem się — nawiązanie kontaktu i otwarcie rozmowy masz już za sobą. 

Mowa ciała również jest niezwykle ważna. Spokojnie, nie będę Cię tutaj uczyć, jak zrobić najbardziej efektywną piramidkę z dłoni. 🙂 Chętnie za to przypomnę, że istnieje coś takiego, jak postawy zamknięte, np. ręce skrzyżowane na piersi. Możesz instynktownie zamykać swoją postawę w momencie, kiedy nie czujesz się pewnie, albo nie podoba Ci się to, co widzisz. Twoje otoczenie równie podświadomie odczytuje takie gesty, co może skutkować tym, że inni uczestnicy konferencji będą Cię pomijać w interakcjach. Dlatego, jeśli nie chcesz się zamykać przed kontaktami, postaraj się zachowywać otwarcie i przyjaźnie.

No to, o czym rozmawiać?

Na dobry początek powiedz kilka słów o sobie, czym się zajmujesz, co tu robisz itd. Co ważne, unikaj długich wywodów, dygresji i monologów. Zamiast tego, spytaj rozmówcę / rozmówczynię, czym on / ona się zajmuje. I wysłuchaj odpowiedzi, nawiąż do tego, co usłyszałeś / usłyszałaś, może zadaj pytanie, żeby poznać szczegóły tematu? 

Jednak z tymi pytaniami też nie przesadzaj — w końcu jesteście na wydarzeniu, a nie przesłuchaniu. 😉 

To o czym możecie porozmawiać dalej? 

Przygotowałam dla Ciebie szybką ściągawkę tematów.

Zapytaj o prelekcje lub sesje:

  • „Która prezentacja podobała Ci się najbardziej?”
  • „Czy uczestniczyłeś / uczestniczyłaś w sesji o [temat]? Co o niej sądzisz?”

Skorzystaj z otoczenia:

  • „Czy to Twoja pierwsza konferencja tutaj?”
  • „Jak podoba Ci się miejsce konferencji?”

Wspomnij o wspólnych znajomych lub firmach:

  • „Zauważyłem, że pracujesz w [firma]. Znam kogoś, kto tam pracuje. Może się znacie?”
  • „Słyszałem, że Twoja firma robi ciekawe rzeczy w [specjalizacja].”

Skorzystaj z tematów aktualnych w branży:

  • „Co sądzisz o najnowszych zmianach w prawie ________?”
  • „Jakie wyzwania widzisz w przyszłości naszej branży?”

Te obszary są zazwyczaj neutralne i bezpieczne, zwłaszcza w pierwszej rozmowie. Raczej unikaj tematów politycznych i innych, które aktualnie mocno polaryzują społeczeństwo. Przecież chodzi o miłą rozmowę i nową znajomość, a nie ostrą wymianę zdań i kłótnię. 

Absolutne „nie”

Nie sprzedawaj! Tu nie o to chodzi, a takie zachowanie może być odbierane bardzo negatywnie. Z Twoim rozmówcą nie spotkaliście się, żeby omówić ofertę, a raczej, żeby wypić spokojnie kawę w przerwie pomiędzy prelekcjami. Dlatego odpuść sobie sprzedaż i skup się na nawiązaniu kontaktu i zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia. 

Pora kończyć

Każdy small talk kiedyś się kończy, czy to z racji końca przerwy kawowej, czy z innych powodów. Zadbaj o to, żeby podziękować za rozmowę i poświęcony czas i pamiętaj: poproś o wizytówkę lub dane, żebyście mogli zostać w kontakcie. 

Po kilku takich interakcjach odkryjesz, że każda następna przychodzi Ci z coraz większą łatwością, a początkowy stres znika. Ćwiczenie czyni mistrza, więc spróbuj — nie masz nic do stracenia, a możesz tylko zyskać!

 

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszgo newslettera i otrzymuj najnowsze informacje dotyczące marketingu prawniczego.

x

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*