Zmiany i trendy w marketingu prawniczym w 2019 r.

20.12.2018    /    Emilia Kołsut

Jakie zmiany i trendy w marketingu prawniczym przyniesie 2019 rok? Co prawda nie potrafimy przewidywać przyszłości, ale mamy kilka swoich typów. Jeśli w 2019 roku planujesz rozpocząć lub zintensyfikować działania marketingowe w swojej kancelarii, być może uda się nam przekazać Ci odrobinę inspiracji!

Posty sponsorowane na Facebooku

Profil firmowy na Facebooku to opcja bardzo chętnie wybierana zarówno przez małe kancelarie, jak i naprawdę dużych graczy. Nie zmienia tego nawet fakt, że w ostatnim czasie mocno wzrosła rola portalu LinkedIn, o bardziej biznesowym charakterze. Skuteczność działań podejmowanych na Facebooku nadal jest bardzo wysoka… jeśli mówimy o postach sponsorowanych.

Facebook systematycznie ucina zasięgi bezpłatnych postów, o czym pisaliśmy m.in. w artykule o kancelariach na Facebooku. Przyszłością portalu Marka Zuckerberga są płatne reklamy. To przykry fakt, z którym kancelarie, pragnące nadal chcą prowadzić aktywne działania na Facebooku, muszą się pogodzić.

Niewątpliwie w 2019 r. zasięgi bezpłatnych postów zostaną jeszcze bardziej zmniejszone. W zamian Facebook oferuje bardziej precyzyjnie targetowanie i nowe możliwości działań. Jeśli traktujesz profil swojej kancelarii jako ważne narzędzie marketingowe i widzisz realne rezultaty swoich działań… lepiej pomyśl o budżecie na promocję.

Równocześnie, zdajemy sobie sprawę, że „reklama” – także ta facebookowa- może uchodzić za wątpliwą z punktu widzenia etyki zawodowej prawników. Nie mniej… to się dzieje. Jak podkreśla Marcin Tomczak, który etyce w kontekście działań reklamowych poświęcił m.in. ubiegłoroczne wystąpienie w trakcie LEGAL MARKET DAY, „tracą te kancelarie, które podejmują więcej wątpliwości niż działań”.

Video, video… jeszcze więcej video!

Video było głównym trendem w mediach społecznościowych w 2018 r. W 2019 r. jego rola nadal będzie wzrastać. Umocni się również pozycja video na żywo, transmitowanego na Facebooku czy Instagramie.

Czy video to trend dla prawników? Dla tych, którzy dobrze czują się przed kamerą – jak najbardziej.

Za inspirację mogą posłużyć krótkie, merytoryczne filmy publikowane na profilu KIO24 – portalu, poświęconego zamówieniom publicznym oraz projekt Mecenas Marketingu by Marcin Tomczak, transmitowanego na Facebooku SprawnyMarketing.

Świetny przykładem jest również innowacyjny projekt Hospitality Lawyer, kancelarii Strażeccy, Jaliński i Wspólnicy. Jak mówi mec. Adam Strażecki, prawnik prowadzący projekt Hospitality Lawyer, „Choć nie zawsze czuję się przed kamerą jak ryba w wodzie, to w tym roku zdecydowałem się na krótkie spoty video. Wiem, że takimi metodami skuteczniej dotrę do moich grup celowych.”

Słuchaj i ucz się – podcasty

Podcasty to forma dzielenia się wiedzą, która w Polsce nadal uchodzi za stosunkowo nową. W przeciwieństwie do blogów czy profili na Facebooku, nowe podcasty nie wyrastają jak grzyby po deszczu. To forma dość angażująca – trzeba mieć gdzie nagrywać i czym nagrywać, a przede wszystkim należy mieć pomysł na główną tematykę podcastu. Dobrze również systematycznie zapraszać ciekawych gości.

Jeśli jednak sam słuchasz podcastów i myślisz, że dobrze czułbyś się w tej formie, może warto spróbować? Podcastów o tematyce prawniczej nadal nie ma zbyt wielu.

Koniecznie śledź również podcast Jacka Stanisławskiego Marketing Prawniczy w Praktyce. Gościem najnowszego odcinka są mec. Magdalena Korol i Arkadiusz Szczudło z kancelarii Snażyk Korol Modraka.

Świat online z perspektywy smartfona

Ten trend to właściwie nie trend, bo do trendów wcale stosować się nie trzeba. Strona internetowa kancelarii natomiast w 2019 r. po prostu musi być responsywna. Statystycznie ponad połowa ruchu na wszystkich stornach internetowych to ruch z urządzeń mobilnych.

Jeśli Twoja strona internetowa źle wygląda na smartfonach czy tabletach – w 2019 r. koniecznie postaraj się to zmienić. Twoi potencjalni Klienci uciekają widząc, że w ich telefonach tekst Twojej oferty, zdjęcia czy blog rozjeżdżają się w różnych kierunkach.

Więcej na temat stron internetowych możesz dowiedzieć się z e-booka o trendach dla stron internetowych na 2018 r. – ta wiedza jeszcze się nie dezaktualizowała.

Obsługuj, dbaj, personalizuj

Obsługa klienta? Co to za trend – każdy prawnik obsługuje przecież swoich klientów!

Oczywiście, że tak. Obsługa klienta w najbliższych kilku latach wskoczy jednak na jeszcze wyższy poziom. Coraz więcej działań marketingowych – m.in. newslettery i inne przejawy komunikacji z Klientem, będzie personalizowanych. Badania wskazują, że adresaci otwierają aż 18,8%  spersonalizowanych e-maili. Wskaźnik otwartych wiadomości bez personalizacji wynosi odrobinę ponad 13%.

W związku z faktem, że ludzie są coraz bardziej niecierpliwi zyskają również kancelarie, które nie każą czekać swoim klientom na odpowiedź w nieskończoność, ale odpisują na bieżąco, np. na Facebooku. Ogromna konkurencja na rynku, wymusza jeszcze większą dbałość o zwyczajne relacje międzyludzkie. Nie wystarczy być tylko dobrym prawnikiem, ale również prawnikiem traktujących wszystkich swoich klientów jak tego jedynego.

Co się liczy? Opinie!

Ludzie ufają poleceniom innych ludzi. Zwłaszcza, gdy „inni ludzie” pracują w tej samej branży, mają podobne potrzeby i podobne problemy.

W branży marketingowej oraz np. branży IT testimoniale – krótkie opinie, często ze zdjęciem autora – wykorzystywane są niezwykle chętnie. Szczególnie często można je spotkać na stronach internetowych, w social mediach, na blogach czy landing page’ach. Branża prawna w 2019 r. powinna wziąć przykład.

Nie wahaj się na dobry początek roku poprosić swoich zaufanych Klientów o kilka miłych słów i na dobry początek umieść je na stronie swojej kancelarii.

Content is still the king

2018 był rokiem contentu. Content marketing rozwinął się, przybrał na znaczeniu… i nie zamierza zwalniać.

W 2019 r. wartościowy, merytoryczny content jeszcze bardziej umocni swoją pozycję. Algorytmy Google są coraz bardziej inteligentne, a osławione „słowa kluczowe” i napakowane nimi teksty, systematycznie tracą na znaczeniu. Premiowany jest content przepełniony merytoryczną wiedzą i przydatny dla czytelnika. W trendach niezmiennie pozostają case studies i artykuły poradnikowe, pisany w przystępny, zrozumiały dla każdego czytelnika sposób.

Jeśli w 2019 r. również stawiasz na content, koniecznie przeczytaj w jaki sposób pisać w Internecie oraz czy blog prawniczy to nadal must have. Przy tworzeniu treści, koniecznie pamiętaj również, że nie piszesz ich dla innych prawników, ale po prostu, dla ludzi. Pisz jasno, na temat i zrozumiale. Zaczerpnij naszych wskazówek.

Marketing (jeszcze) bardziej precyzyjny

Małe kancelarie często obawiają się, że ze względu na ograniczony budżet i niewielki zasięg działalności, marketing w ich przypadku nie ma sensu. 2019 r. może wpłynąć na zmianę takiego sposobu myślenia.

Systematycznie wzrasta skuteczność pozycjonowania wyłącznie na konkretny obszar lub precyzyjnie określoną, wąską grupę odbiorców. Budując umiejętnie pozycję swojej kancelarii wyłącznie lokalnie, wokół konkretnej grupy, również będziesz w stanie zwiększyć liczbę swoich klientów. Możesz prowadzić skuteczny marketing, nie mając wcale dalekosiężnych ambicji terytorialnych.

Trend ostatni… i najważniejszy – działaj w zgodzie ze sobą

Bezmyślne podążanie za trendami nigdy nie kończy się dobrze. Zasada ta dotyczy również marketingu.

Jeśli nie czujesz się dobrze przed kamerą, odpuść sobie video. Nie musisz wcale robić tego, co konkurencja. Jeśli nie masz czasu nawet dla siebie, nie angażuj się w bloga prawniczego. Może na początek zdecydujesz się po prostu dodać na swoją stronę zakładkę z kilkoma wartościowymi testimonialami i sprawdzisz, jakie przyniesie to efekty.

Trendy to tylko propozycje. Możesz, ale nie musisz z nich korzystać. Działaj w zgodzie ze sobą i nie porywaj się z motyką na słońce. Jeśli nie masz czasu, a mimo wszystko chciałbyś spróbować marketingowo podziałać, po prostu powierz to zadanie profesjonalistom albo zacznij od naprawdę maleńkich kroków.

Powodzenia w 2019!

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*