5 prostych działań marketingowych, które możesz samodzielnie wdrożyć w 2019 | Marketing Prawniczy – portal nowoczesnych prawników i kancelarii

5 prostych działań marketingowych, które możesz samodzielnie wdrożyć w 2019

03.01.2019    /    Emilia Kołsut

W grudniu pisaliśmy o zamianach i trendach w marketingu prawniczym na 2019 r. Podeszliśmy do sprawy kompleksowo, tak aby przedstawić Ci wszystkie możliwe opcje. Wdrożenie wszystkich marketingowych trendów naraz wprowadziłoby jednak niemałe zamieszanie w Twojej kancelarii – szczególnie, jeśli marketing to dla Ciebie nowość.

Dzisiaj przestawiamy więc kilka prostych działań marketingowych, które możesz wdrożyć praktycznie od razu. Aby zacząć działać nie musisz wcale angażować dodatkowych osób, dużych środków finansowych, ani posiadać tajemnej wiedzy. Czasami wystarczy odrobina wolnego czasu.

Prosty język – sprawniejsza komunikacja

Nie brzmi jak działanie marketingowe? Nic bardziej mylnego!

Branża prawna długo dorastała do tego, aby doceniać siłę prostego języka, krótkich zdań i zrozumiałych pojęć. Na szczęście również i w tej kwestii, za sprawą chociażby projektów takich jak Jasnopis czy Pracownia Prostej Polszczyzny, prosty język zyskuje na popularności. Dr Tomasz Piekot, językoznawca i komunikolog, a także Kierownik Pracowni Prostej Polszczyzny po raz kolejny wystąpi na konferencji nowoczesnych prawników LEGAL MARKET DAY 2019. Prawnicy chcą mówić i pisać prościej!

Jeśli piszesz bloga – dbaj o to, aby rozumiał go każdy Twój potencjalny klient. Także ten nie posiadający wyższego wykształcenia. Kilka wskazówek w tej kwestii przedstawialiśmy w artykule Przy kawie z koleżanką, czyli jak uprościć tekst na blogu prawniczym. 

Jeśli prowadzisz Facebooka swojej kancelarii – zwracaj się do odbiorców właśnie tak, jakbyś tłumaczył jakieś zagadnienie swoim znajomym. Nie ma sensu silić się na wybitny profesjonalizm, jeśli audytorium go nie doceni… i nie zrozumie.

Sprawna komunikacja z klientami i potencjalnymi klientami może przełożyć się na wymierne korzyści. Spróbuj uprościć język, którym posługujesz się w Internecie. Ta z pozoru niewielka zmiana przy odrobinie wysiłku z pewnością zaprocentuje!

Jeśli w 2019 r. stawiasz na content marketing, przeczytaj również kilka naszych porad, które ułatwią Ci stworzenie mistrzowskiego artykułu prawniczego.

Ułatw sobie pracę – korzystaj z narzędzi marketerów

Wielu prawników, zdając sobie sprawę z rosnącej potęgi marketingu prawniczego, nieśmiało stawia swoje pierwsze  kroki. To świetnie! Warto jednak pamiętać o tym, że w marketingu wiele rzeczy jest zautomatyzowanych… i odpowiednie narzędzia wiele pracy mogą wykonać za nas.

O podstawowych narzędziach każdego prawnika-marketera pisaliśmy w artykule o 5 darmowych narzędzi Google przydatnych w e-marketingu. Jeśli stawiasz na content marketing, a wszystkie statystyki,słupki i wykresy nie leżą w obszarze Twoich potrzeb, wypróbuj wspomniany już Jasnopis oraz Canvę i Lumen5, dzięki którym stworzysz grafiki przyzwoitej jakości bez pomocy grafika.

Jeśli jeszcze nie korzystasz z tych marketingowych pomocników –  koniecznie spróbuj. Są proste w obsłudze, darmowe i nie wymagają poświęcenia zbyt dużej ilości czasu. To może być bardzo efektywne noworoczne postanowienie!

Komu ufają ludzie? Innym ludziom… i ich pozytywnym opiniom

Jeśli jeszcze nie zbierasz pozytywnych opinii i referencji od swoich Klientów – z pewnością warto zacząć. Nie chodzi o elaboraty na stronę a4, wychwalające Twoje niesamowite przymioty, ale krótkie, kilkuzdaniowe referencje. Tzw. testimoniale możesz później wykorzystać na swojej stronie internetowej, blogu czy w tworzonych przez Ciebie ofertach współpracy.

W 2019 nie wahaj się prosić klientów o krótkie referencje. To nic nie kosztuje, a wbrew Twoim obawom,  zadowoleni klienci z pewnością znajdą 5 minut, aby napisać o Tobie trzy miłe zdania.

LinkedIn- czy masz już swój profil?

LinkedIn to portal, który w ostatnim czasie w biznesowych kręgach zdobywa coraz większą popularność. Służy do nawiązywania branżowych znajomości i jest świetnym narzędziem autopromocji i budowania marki osobistej. Możesz tam nie tylko dzielić się ciekawymi linkami, ale również publikować artykuły i prowadzić dyskusje ze swoimi odbiorcami.

W oparciu o własne doświadczenie, mogę potwierdzić, że nawiązane na LinkedIn znajomości, mogą przerodzić się w owocne, jak najbardziej „realne” współprace. Wbrew panującej do niedawna opinii, to znacznie więcej niż tylko portal, będący „elektronicznym CV”.

Jeśli jeszcze nie masz swojego profilu na LinkedIn – być może warto to zmienić? Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z naszym artykułem o podstawach linkedinowego savoir-vivre. 

Siła znajomości

Większość prawników, których znam wierzy w siłę marketingu szeptanego  i „miękkich” działań marketingowych. Zdecydowanie nie warto na nich poprzestawać, ale mimo niebywałego rozwoju e-marketingu – nie warto również całkowicie ich ignorować.

Wsparcia prawnego przy prowadzeniu firmy czy rozwodzie może potrzebować znajomy kuzyna oraz kolega koleżanki. Nie chodzi oczywiście o to, by swoją profesją epatować na prawo i lewo… ale o to, by mieć na uwadze, że potencjalnych klientów można czasami poznać w bardzo nietypowych okolicznościach.

Nie warto jednak poprzestawać tylko na próbach dotarcia do potencjalnych klientów. Równie ważne są znajomości branżowe. Świetną okazją do nawiązania wartościowych, branżowych kontaktów będzie chociażby konferencja LEGAL MARKET DAY, która odbędzie się  8 marca w Warszawie. W 2019 r. po raz pierwszy uczestnicy będą mogli skorzystać z międzynarodowych stolików networkingowych i porozmawiać również z prawnikami spoza Polski.

Nawet najprostsze działania marketingowe, prowadzone regularnie i z zaangażowaniem, mogą dać świetne wyniki. Jeśli w Nowym Roku planujesz je rozpocząć lub pogłębić, mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad. Życzymy Ci świetnych rezultatów!

 

x
Zainteresował
Cię ten artykuł?
Subskrybuj nas

Powiązane artykuły

Brak komentarzy

Bądź pierwsza albo pierwszy, żeby skomentować. Bądź sobą.

Dodaj komentarz

Avatar

Text formatting is available via select HTML.

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*